Kızım 3 yaşında ve olur olmadık şeye ağlıyor, ne yapmalıyız?

Soru CevapCategory: Anne ve ÇocukKızım 3 yaşında ve olur olmadık şeye ağlıyor, ne yapmalıyız?
Kevser savaş sordu 6 ay önce

Kızım 3yaşında ve olur olmadık şeylere ağlıyor soyismimiz savaş örneğin savaş demeyin korkuyorum diyor nedir ne olabilir yanlış olan

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 6 ay önce

Çocuklarda 2-6 yaş arasında korkular daha fazla ortaya çıkar. Karanlık korkusu, yalnız kalma korkusu, hayvan korkusu veya hayali varlıkların korkusu öne çıkar. Çocuklar bu korkularında aile bireylerini taklit edebileceği gibi televizyon, bilgisayar veya arkadaş çevresinde gördüklerini de taklit edebilirler. Yni bu yaşlarda çocuklarda korku genellikle öğrenilerek ortaya çıkar. Özellikle anne ve babanın vereceği tepkiler çocukta negatif etki yaratarak korkunun gelişmesine neden olabilir. 
 
Çocukların Korkularını Yenmesinde Ailelere Öneriler
 
Çocuklar, çevrelerini tanıdıkça, beden güçleri ve zihinsel yetenekleri geliştikçe korkularını büyük ölçüde yenerler. Anne ve babaların, çocuklarının yaşadığı korkuların daha ileriki yaşlara taşınmaması için dikkat edebilecekleri bazı noktalar vardır:
 
Çocuk kaç yaşında olursa olsun hissettiği korkuya karşı saygı gösterilmelidir. Bağırmak, alay etmek veya korkusunu yok farz etmek korku sürecinin uzamasına sebep olacaktır.
 
Çocuğun korkusunun ana kaynağını anlaşılmaya çalışılmalıdır. Ağlama veya kriz anları geçtikten sonra sakinleştiğinde bu konuyla ilgili sohbet edilmeli ya da ondan duygularını anlatan bir resim yapması istenmelidir.
 
Beraberce deneyimlenebilecek korkuları varsa çocuğun yanında durarak ona destek olunmalı ve bu süreci atlatmasına yardımcı olunmalıdır.
 
Çocuk korktuğu olay veya nesneler hakkında konuşurken sakin bir şekilde dinlenilmeli, onun korkusunu tetikleyecek aşırı tepkiler vermekten kaçınılmalıdır.
 
Çocuklara korkulu masallar anlatılmamalı, korku filmleri izlemesine ve şiddet öğelerinin çokça yer aldığı bilgisayar oyunlarının oynamasına izin verilmemelidir.
 
Çocuğun değişik ortamlara girmesine, kişilerle olmasına ve çevreyi tanımasına izin verilerek, çocuğun bu yeni deneyimleri yaşarken çok fazla koruyucu olmadan onun bireyselleşmesine yardım edilebilir.
 
Korktuğu nesnelerin mizahi yönleri bulunup onlarla dalga geçmesi sağlanabilir. Örneğin korktuğu canavarın resmini çizdirip süsleyerek komik bir hale sokulması gibi.
 
Gevşeme teknikleri öğrenilerek çocuğa uygulatılabilir.
 

Cevabınız