Kızım telefonun başından ayrılmıyor. Onu bundan kurtarmak için ne yapmalıyım?

Soru CevapCategory: MobilKızım telefonun başından ayrılmıyor. Onu bundan kurtarmak için ne yapmalıyım?
Anonymous sordu 2 sene önce

kızım sürekli facebook twitter gibi sosyal sitelerde sürekli kulaklığı kulağında takılı ve bir saniye bile telefondan kafasını kaldırmıyor yemek yemeyi de telefon yüzünden bıraktı

Sponsorlu Bağlantılar

2 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Cep telefonu bağımlıları için Psikolog Dr. Halis Özerk tarafından tavsiye edilen önerileri sizin için sunacağız. Bu önerileri dikkate almanız faydalı olabilir. 
 
Çocuklarlar ve gençler cep telefonunu bilinçsizce kullanıyor iseler (ki öyle görünüyor), toplum geleceği ile ilgili sosyal sorumluluk taşıyan bütün anne-babalara, bütün eğitimcilere, görsel ve yazılı basına ve rol model bütün bireylere bazı görevler düştüğü kaçınılmaz görünmektedir. Bu görevleri şöyle sıralamak mümkündür:
 

  • Anne-babalar, çocuklarına, benlik saygılarını dış dünyanın sağlıksız değerlendirmelerine göre değil, bilimsel ve evrensel değerlere göre biçimlendirmeleri gerektiği bilincini kazandırmaya çaba sarfetmelidirler. Bunu kazandırmanın en sağlıklı yolunun da model olmaktan geçtiğini unutmamalıdırlar.
  • “Çocukluk ve gençlik, çocukların ve gençlerin eline bırakılamayacak kadar değerlidir” sözünü akıllarında tutarak, çocukları için en sağlıklı kararların bilimsel temellere dayalı düşünceler çerçevesinde verilebileceğini bilmelidirler. Bu bağlamda çocuk ve gençlerde sağlıklı kişiliğin temellerinin atılması ve gelişimi için zaman zaman “HAYIR” ların yer alması gerektiğini unutmamalı ve uygulamalıdırlar.
  • İleride “keşke” lerin veya istenmeyen yaşantıların olmaması için erken dönemlerde belli tartışmaların kaçınılmaz olduğunu, bunun çok doğal olduğunu, asıl doğal olmayanın tartışmanın olmaması olduğunu hatırdan çıkarmamalıdırlar.
  • Okullarda, eğitim-öğretim programlarına, teknolojinin etkin ve sağlıklı kullanımına ilişkin bilgilerin yer aldığı dersler (seçmeli veya MEB tarafından zorunlu) veya etkinlikler yerleştirilmelidir.
  • Okullarda, teknolojinin sağlıksız ve sağlıklı kullanımına ilişkin panolar yer alabilmeli ve bu panoları hazırlama görevi bizzat öğrencilere verilmelidir. Hatta bu pano hazırlıkları yarışmalara tabi tutulup ödüllendirilebilmelidir.
  • Özellikle ilköğretim ve lise eğitiminin, çocukların sosyal gelişimleri (sosyalleşmeleri) konusunda önemli bir fonksiyonu olduğuna göre ve cep telefonlarının da bu gelişmeyi olumsuz etkileyebileceği göz önünde bulundurulur ise, bu okullarda cep telefonu kullanımına kesinlikle izin verilmemelidir.

admin Staff cevapladı 2 sene önce

Ayrıca telefon bağımlılığının neden olabileceği sorunları da çocuğunuza anlatarak onun fazla telefon kullanmaması konusunda bilinçlendirebilirsiniz. 
 
1. Telefon bağımlılılarında depresyona girme riski daha yüksektir. 
2. Cep tel bağımlılığına sahip olanların bir çeşit obsesif-kompulsif bozukluğa sahip olma olasılığı daha fazla (OCD)
3. Tel bağımlıları sosyal beceri eksikliğine sahip olabilirler. 
4. Cep tel bağımlısı olanların beyinleri, uyuşturucu bağımlıları ile benzerlikler göstermektedir.
5. Aşırı cep tel kullanımı melatonin salgılanmasını azaltabilir. 
6. Telefon bağımlıları yetersiz uyku ve uykusuzluk çekerler.
7. Cep tel bağımlıları “ihtiyaç” ile “istek” arasındaki farkı ayrıştırmada zorlanırlar. 
8. Tel bağımlıların beyinlerinde küçülme gözükür
  9. Tel bağımlıları, işte/okulda daha düşük performans sergilerler. 
10. Tel bağımlıları kendilerini daha az kısıtlama eğilimindedirler.
11. Tel bağımlıları azalmış hedef yönelimine sahip olurlar. 
12. Tel bağımlıları daha çok hafıza kaybına sahip olurlar.
13. Tel bağımlıları bilgiyi hatırlamada daha çok zorluk çekerler. 
14. Cep tel bağımlıları, tel kullanımı için yüksek tolerans seviyeleri geliştirir, ki bu da daha çok ihtiyaç hissetme oluşturur.
15. Bir cep tel bağımlısının beyni tel kullanarak iyi hissetmeye eğitimli hale gelir. 

Cevabınız