Lafla peynir gemisi yürümez ile ilgili kompozisyon yazınız?

Soru CevapCategory: EdebiyatLafla peynir gemisi yürümez ile ilgili kompozisyon yazınız?
Anonymous sordu 2 sene önce
Sponsorlu Bağlantılar
Ece cevapladı 2 sene önce

V ile dört toplanınca cevap:9.Cevap dokuzdur

Ece cevapladı 2 sene önce

beş ile 4 ü toplayınca cevap 9 olur

3 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Konuşarak icraat olmayacağını anlatan en güzel atasözüdür. Söylenen sözler yerine getirilerek yapılması gereklidir. İnsanlar konuşmaya gelince herkesten çok konuşurlar ama icraat konusunda sıfır çekerler. Atalarımız bununla ilgili “lafla peynir gemisi yürümez” diyerek toplumlara nasihat vermiştir. Atasözleri tarihte olanları ve yaşananlardan ders alınarak söylenerek doğru olduğunda yüzlerce yıllık ömürleri olduğunu görüyoruz.
 
Önemli paşalardan birisinin söylediği sözde şöyle “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” diyerek bizlere yapılanlar icraatlardır lafa bakılmaz demiştir. Lafla olmayacağı gibi bir şeyler yapma çabasına girilmesi gereklidir. Birilerine bir şeyler anlatıyorsanız yapın öyle anlatın ama yapmadan anlatmayın o zaman bu atasözünden bir farkınız kalmaz. Kişinin nasıl karaktere sahip olduğu da atasözünde anlatılmış olunur.
 
İşlerinizi lafla yaparız hallederiz diyerek geçiştirilmemeli. İnsanlar sözlerle sadece o anlık geçiştirme yapar ilerde tekrardan karşısına çıkacağından dolayı olan itibarını ve önemini de kaybetmiş olacaktır. O yüzden kişinin ayinesi iş olduğundan dolayı herkes yaptığı işle konuşmalıdır. Bunu şunu yapacağım demekle olmadığı gibi yapılıp da konuşulması gerektiğini gösterir.

admin Staff cevapladı 2 sene önce

”Hele bir şöyle olsun da şunu yapacağım; böyle olsun da bunu edeceğim” demekle hiçbir iş yapılamaz. Sadece söyleyerek, lafını ederek, vaat ederek bir şeylerin gerçekleşmesi mümkün değildir.

Kişi gerçekten bir şeyler yapma, başarma niyetindeyse lafı bırakıp icraata geçmelidir. İlk adımı atılmayan hiçbir iş başlanmış değildir. Bu atasözünün güzel bir hikayesi vardır. Derler ki ”Zengin ama pinti bir peynir tüccarı falan yerden aldığı peynirleri gemisine yükleyip büyük şehirlerde satarmış. Bu adamın gemisinde çalışan bir kaptan ve tayfaları varmış. Ancak adam bunların ücretini sürekli erteler, ödemeye yanaşmazmış. Kaptanın onca diremelerine rağmen tüccar ”Şu peynirler bir satılsın, paranızı hemen vereceğim.” der işin içinden sıyrılırmış. Ancak kaptan için artık gına gelmiş. ”Efendi, efendi! Lafla peynir gemisi yürümez, bu gemi yakıtla çalışır, lafla değil!” demiş. Mecbur kalan tüccar, paralarını ödemiş ama gün boyu ”Lafla peynir gemisi yürümez.” demekten de kendini alamamış.

Aklı başında insanlar, sürekli söylemek yerine, düşündüklerini hemen icraata geçirirler; böylece gerçek başarıyı yakalarlar. Sadece söz ile iş yürütmeye çalışanlar ise en ufak bir işi bile başaramazlar.

admin Staff cevapladı 2 sene önce

Bazı insanlar konuşmayı çok severler. Bu kişilerden kimileri ise çok konuştukları halde hiçbir iş yapmazlar. Bu tarz insanlar sürekli ne yaptıklarından ya da ne yapacaklarından bahsederler ama konuşmaktan bu işleri yapmaya fırsat bulamazlar.
 
Hayatta önemli olan sürekli konuşmak ve yapılacaklardan bahsetmek değil, çok çalışarak güzel şeyler ortaya koymaktır. Bir insan ne kadar konuşursa konuşsun herhangi bir icraatı yoksa hiçbir şey yapamaz. Bazı kişiler de ne kadar çalışkan olsalar da bunları anlatmayı sevmezler. Aslında toplumda sevilen ve takdir edilen bu tarz insanlardır.
 
Eğer bir iş yapılmak isteniyorsa çok konuşmayı bırakıp o işi gerçekleştirmeye çalışmak gerekmektedir. Hayat emek verene karşılığını verir. Sadece konuşmakla ise hiçbir şey gerçek olmaz. Bu nedenle lafı bırakıp bir an önce işe koyulmak gerekmektedir.

Cevabınız