Milas’ta çıkarılan madenler nelerdir?

Soru CevapCategory: EğitimMilas’ta çıkarılan madenler nelerdir?
Anonymous sordu 2 sene önce

milasta cıkarılan madenler nereldir ?

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Milas-Karacahisar’da kapalı işletme yöntemiyle işletilebilecek düşük tenörlü (% 16 S içerikli) kükürt yatağı bulunmaktadır. Burada kalın bir örtü tabakasının altında linyitle birlikte bulunan kükürtlü seviyeler birlikte işletildiğinde ekonomik olabilecektir.
 
Ülkemizin bilinen önemli bazı diyasporit yatakları Milas ve Yatağan ilçelerinde bulunmaktadır. ilçelerde çok sayıda diyasporit yatak ve zuhurları yer almaktadır. Bu yatakların bir kısmı geçmiş yıllarda Eti Maden tarafından işletilmiştir. Kireçtaşı yatakları ilde Yatağan ve Milas ilçelerinde yer almaktadır. Yatağan-Aldağ Tepe sahasında % SiO2 içerikleri < 1 ve %MgO içerikleri <0.1’den küçük, % 92.4 CaCO3 içerikli 16 milyon ton, Milas-Ören ve Sekköy sahalarında da % 90-98 CaCO3 içerikli toplam 96 milyon ton görünür+muhtemel kireçtaşı rezervi tespit edilmiştir.
 
Milas ilçesinde ayrıca İkiztaş, Çukurköy ve Ketendere sahalarında da orta-iyi kalitede ve seramik sanayinde kullanılabilir nitelikte sodyum feldispat (albit) sahaları yer almaktadır. Bunlardan, İkiztaş sahasında % 8.5 Na2O içerikli 28 milyon ton muhtemel albit rezervi belirlenmiştir.
 
Dolomit oluşumlarına Fethiye ve Milas ilçelerinde rastlanmaktadır. Fethiye’de Sekiköy ve İncirköy sahalarında % 32-34 CaO ve % 19-21 MgO arasında değişen içeriklere sahip dolomit sahaları bulunmaktadır.
 
Milas-Ören’deki dolomitlerin ise % CaO ve % MgO içerikleri sırasıyla 30.6 ve 22’dir. Milas, yatağan ve Merkez ilçede de grafit sahaları yer almaktadır. Bunlardan bazıları geçmiş yıllarda işletilmiştir. Ayrıca ilde Dalaman ilçesindeki manyezit, Yatağan ilçesindeki çimento hammaddeleri ve Merkez ve Milas ilçelerindeki grafit zuhurları da diğer endüstriyel hammadde kaynaklarıdır. Merkez ilçe, Milas, Marmaris ve Köyceğiz ilçelerinde de orta kalitede kum-çakıl oluşumları belirlenmiştir.

Cevabınız