Nasıl mutlu olunur?

Soru CevapCategory: YaşamNasıl mutlu olunur?
Anonymous sordu 2 sene önce

Mutluluk ile ilgili

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Mutlu olmak için neden mutsuz olduğumuzu bilmemiz gerekir. Her insan için mutluluk ve mutsuzluk kavramları farklı tanımlamalara sahiptir. Bu da tamamen insanın ihtiyaçları ile alakalı bir şeydir. 
 
İnsan neden mutsuz olur? İnsan istediklerini elde edemeyince mutsuz olur. Yani ihtiyaçlarını elde edemediği zaman mutsuz olur. Ve bu ihtiyaçlar çoğunlukla maddi ihtiyaçlardır. Bunları da elde edebilmek için kendini yıpratır ve çok yoğun bir şekilde çalışır. Bu sırada da hayatı ıskalar ve yaşanması mümkün iken bir çok mutluluğu kaçırır. Peki ne yapmalı? 
 
İnsan maddi ihtiyaçlarını karşılayarak mutlu olmayı hedeflememelidir. İnsan ihtiyaçlarını azaltarak mutlu olmayı hedeflemelidir. Örnek vermek gerekirse; bir arabaya ihtiyaç duyuyorsunuz ve istediğiniz araba 100 bin liralık bir araba. Bu arabayı elde etmek için bir dünya borcun altına girmenize ve gece gündüz çalışmanıza gerek yok. Onun yerine 40-50 bin liralık bir araç alarak ihtiyacınızı yine gidermiş olursunuz ama lüksten kısarak bunu yapmış olursunuz. Yada bir elbise beğendiniz fiyatı 200 TL. Ama bu parayı verecek gücünüz yok. O zaman 50 liralık farklı bir elbise ile bu ihtiyacınızı giderin. 
 
Sadece neye ihtiyacınız olduğuna kadar verin, hangisine değil. O zaman çok daha kolay bir şekilde mutlu olabileceksiniz. 
 
Bir de işin manevi boyu vardır. Manevi açıdan da mutluluğu yakalamak için alçak gönüllü ve mütevazi olmalısınız. Bu durumda elde edemedikleriniz yada başkalarında gördükleriniz için hiçbir zaman mutsuz olmazsınız. 

Cevabınız