Piri Reis kimdir? Kısaca hayatı?

Soru CevapCategory: BiyografiPiri Reis kimdir? Kısaca hayatı?
Anonymous sordu 2 sene önce

piri reis kimdi kısacası hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Kısaca Piri Reis Hakkında
Piri Reis 1465 yılında Gelibolu’da dünyaya gelmiştir.  Piri Reis’in asıl adı Muhyiddin Pîrî Bey’dir. Künyesi ise Ahmet ibn-i el-Hac Mehmet El Karamani’dir.
 
Dünyaca ünlü bir denizci ve kartografı olan Pîrî Reis, Türk-Osmanlı denizciliğine ismini altın harflerle yazdırmıştır. Özellikle denizcilik adına yazdığı kitaplar ve Amerikayı gösteren dünya haritası meşhurdur. 
 
Osmanlı deniz donanmasına katılan Piri Reis, İnebahtı, Moton, Koron, Navarin, Midilli, Rodos gibi deniz seferlerinde görev almıştır. Akdeniz’de yaptığı seyirler sırasında gördüğü yerleri ve yaşadığı olayları, daha sonra Kitab-ı Bahriye adıyla dünya denizciliğinin de ilk kılavuz kitabı olma özelliğini taşıyacak olan kitabının taslağı olarak kaydetti.
 
Piri Reis, kendi gözlemlerinden yararlanarak 1513 tarihli ilk dünya haritasını çizdi. Atlas Okyanusu, İber Yarımadası, Afrika’nın batısı ile yeni dünya Amerika’nın doğu kıyılarını kapsayan üçte birlik parça, bu haritanın günümüzde elde bulunan bölümüdür.Pîrî Reis, 1528’de, ilkinden daha içerikli ikinci dünya haritasını çizdi.
 
Mısır Kaptanı Pîrî Reis 1552’de Umman ve Basra üzerine seferde, donanmayı bırakarak ganimetle geri döndüğü için kusurlu sayıldı ve dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın fermanı üzerine 1554’te boynu vurularak idam edildi
 

Cevabınız