Plüton neden artık gezegen sayılmıyor?

Soru CevapCategory: BilimPlüton neden artık gezegen sayılmıyor?
Anonymous sordu 2 sene önce
Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Plüton’un gezegen olarak görülmemesine verilecek en özet cevap şudur; Plüton’un yörüngesinin Neptün’e tabii oluşu ve bu gezegenin diğer gezegenlere oranla oldukça küçük olması nedeniyle gezegen olarak görülmemektedir.

Plüton’un gezegen olduğu düşüncesinin ortadan kalkması

Plüton’un küçük oluşu ve yörüngelerindeki çözümsüzlük; Lowell’in X Gezegeni düşüncesi üzerinde kuşkuların ortaya çıkmasına neden oldu. 20. yüzyıl boyunca Plüton’un kütlesi gözden geçirildi. 1978’de, Plüton’un uydusu olan Charon’un keşfiyle; Plüton’un kütlesinin ölçümü olası hale geldi. Plüton’un kütlesi Uranüs’ün yörüngelerindeki tutarsızlıklar nedeniyle net hesaplanamasa da; kabaca Dünya’nın %0.2 olarak kabul edildi. Sonraki dönemlerde, X Gezegeni üzerinde Robert Sutton Harrington tarafından önemli çalışmalar yapıldıysa da, bu araştırmalar başarısızlıkla sonuçlandı.

1992’de Myles Standish, Voyager 2’nin 1989’da Neptün’e yaptığı uçuşta elde ettiği bilgileri kullanarak, Uranüs’ün çekim gücünün Plüton’a etkisini saptadı ve bu bulgu Plüton’un kütlesinde %0,5’lik bir değişime gidilmesi gerektiğini gösterdi. Bu bilgiler, galaksi’de yeni bir X gezegeni olması gerektiği düşüncesini ortadan kaldırdı. Bugüne geldiğimizde, önemli bilim insanlarının çoğu, “X Gezegeni”ni kabul etmemektedir. Bunun yanında, Lowell’in 1915’te konumlandırdığı X Gezegeni’nin verileri; bugün Plüton’un konumlandırılışı ile tutarlılık göstermekte olsa da; Ernest W. Brown bunun bir rastlantıdan ibaret olduğunu ortaya koymuştur.

Sonuç olarak, “X Gezegeni” Samanyolu Galaksisi’ndeki olması varsayılan dokuzuncu gezegeni ifade eder. Plüton’un yörüngesinin Neptün’e tabii oluşu ve bu gezegenin diğer gezegenlere oranla oldukça küçük olması nedeniyle gezegen olarak görülmemesi; X Gezegeni fikrinin ortadan kalkmasına katkı sağlamıştır. Ayrıca Kuiper Kuşağı’nda 70.000’e yakın plütonsu gök cisminin bulunuşu da Plüton’u yalnızca Kuiper’in bir üyesi olarak görmek gerekliliğini doğurmuştur. Hatta 2005’te keşfedilen Eris adlı cismin, Plüton’dan daha büyük olduğu sonucuna varılmıştır. Tüm bunlardan sonra Plüton, 2006 Prag’da gerçekleştirilen Uluslararası Astronomi Birliği toplantısında gezegenlikten çıkarılmış ve cüce gezegen sınıfına koyulmuştur. Plüton 2008’de alınan yeni bir kararla; bu sınıftan da alınarak Plütonumsu sınıfına yerleştirilmiştir.

Cevabınız