Radyoloji bölümüne direk geçmek için diploma notu en az kaç olmalıdır?

Soru CevapCategory: EğitimRadyoloji bölümüne direk geçmek için diploma notu en az kaç olmalıdır?
Anonymous sordu 2 sene önce

Ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bolumu okuyorum ve üniversite için radyoloji bolumunu istiyorum direk geçiş hakkımı kullanarak geçicem ama diploma notumun wn az kaç olması gerektiğini bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Radyoloji bölümü için aşağıdaki gibi puanlama sistemi oluşturulmaktadır. 
 
ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI VE YERLEŞME PUANININ HESAPLANMASI
OBP: Ortaöğretim bitirme notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecektir. Ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir. Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır.
ÖRNEĞİN; DİPLOMA PUANI 85 OLAN BİR ÖĞRENCİNİN ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (OBP): 85*5= 425 PUANDIR.
YERLEŞTİRME PUANI: Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır.
ÖRNEK: OBP 425 İSE; 425*0,12=51 YERLEŞTİRME PUANI OLARAK HESAPLANIR.
MESLEK LİSESİ MEZUNLARININ EK PUANI: Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarının mezunları, Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek alanlarda bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanlar da yerleştirme puanlarına eklenecektir. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.
ÖRNEK: OBP 425 İSE; 425*0,06=25,50 YERLEŞTİRME PUANI OLARAK HESAPLANIR.

Cevabınız