Rüyada ölüm haberi alıp gitmek ve mezara gömüp geri dönmek ne anlama gelir?

Soru CevapCategory: YaşamRüyada ölüm haberi alıp gitmek ve mezara gömüp geri dönmek ne anlama gelir?
Anonymous sordu 2 sene önce

Rüyada sevgilimin ölüm haberini alıyordum ve ziyarete gidiyordum hastanede yogun bakımdaydi sonra mezara gömüldüğünü görüyorum ve üzerine toprak atarak ağlıyordum ve kız arkadaşım kefenlenirken kafasına sardiklari kefenden bir parça kendime ağlıyordum onu gömdükten sonra içmeye gidiyordum rüyamda daha önce hiç dinlemedigim bi şarkı çalıyordu yar gitme falan diye rüyamda hep agliyordum ve uyandığımda gözyaşları icindeydim

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Gördüğünüz rüyanın birebir yorumunu malesef yapamayız. Ancak rüyada ölüm görmek adına ünlü rüya tabircilerinin yorumlarını sizinle paylaşıyoruz.

Rüyada Ölüm

Rüyada ölüm, yolculuk ile, bir rivayete göre, evlenme ile tabir olunur. Öldüğünü ve mezara götürüldüğünü gören, uzak bir yolculuğa çıkar, ölüp kefenlendiğini gören, bekar ise evlenir. Ölüp gömüldüğünü gören, tövbe etmeden vefat eder. Gömüldükten sonra mezarından çıkarsa, tövbeye kavuşur, ölüp halkın omuzları üzerinde götürüldüğünü gören, halk arasında şeref ve itibar kazanır, ölümünden sonra tekrar dirildiğini gören, fakirse zengin olur, eğer Rüyasahibi yolculukta ise veya gurbette bulunuyorsa selametle vatanına döner. Tanınmamış bir kadının ölümünü görmek, yağmurun azlığına; bu kadının tekrar dirildiğini görmek, yağmurun geleceğine, birçok kadınların öldüklerini görmek, çocuklar arasında ölüm olacağına; ölülerin mezarlarından çıktıklarını ve bütün yiyecekleri bitirip geriye bir şey bırakmadıklarını görmekkitliğe; kuyulardaki tatlı suları tamamen içtiklerini görmek, büyük bir hastalık çıkacağına; bir ölüyü arkasında beyaz veya yeşil elbise olduğunu ve yüzü güldüğü halde görmek, gufrana erişmiş bulunduğuna; aksini görmek de bunun aksine; karisinin öldüğünü ve sonra dirildiğini görmek, esinden faydalanmaya; uykusunun içinde hasta olmayarak öylece öldüğünü görmek, uzun ömre delalet eder.

Bir dostunun ölümünü görmek, rüya sahibinin ölmesine veya dostunu kaybetmesine delalet eder. Vahşi bir hayvanin ölmüş ve katilmiş olduğunu görmek, düşmana karsı zafere ve selamete işarettir. Evcil hayvanlardan birinin öldüğünü görmek hayırlı değildir. Bazı tabircilere göre; Rüyada tanınmamış bir ihtiyarin öldüğünü görmek, arzu ettiği şeyden bir sonuç almamaya; tanınmamış bir kadının öldüğünü görmek, dünya islerinin askıda kalmasına, bir aslan veya filin öldüğünü görmek, o memlekette büyük bir kişinin ölümüne delalet eder.

Ibni Kesir e göre; oğlunun ölümü, düşmandan kurtulmak ve mirastır. Kızının ölümü, sevinç ve bir istekten vazgeçmektir. Babanın ölümü geçim sebebiyle; annenin ölümü, maksada ulaşmaktır ve hüzündür. Akrabalarından birinin öldüğünü görenin, kuvvetinde noksanlık hasıl olur. Karısının ölümü iyidir. Hamile kadının ölümü daha mübarek ve kurtuluştur. Abdülgani Nablusiye göre; rüyada ölüm dinde noksanlığa, ve fesada, dünyada ise şerefe işarettir. Ev halkından bir ölünün kendisi ile düşmanlık yaptığını görmek, dostunun kendisine darılacağına; bir ölünün hiddet ettiğini görmek, vasiyetinin yapılmadığına; bir ölünün güler ve sevinir olduğunu görmek, ona kabul edilen bir, dua ve sadakanın ulaştığına. Bir ölüyü güzel elbisesi içinde görmek, onun iyi bir akıbeti olduğuna ve iman ile öldüğüne; bir ölünün bir mescitte dirildiğini görmek, onun azaptan uzak olduğuna delalet eder. Rüyasında ölülerle oturup konuştuğunu gören uzak bir yolculuğa gider, ölünün güldüğünü ve sonra ağladığını görmek, onun İslam dininin dışında ölümüne işarettir. Bir ölünün yüzünün siyah olduğunu görmek, onun dinsiz olarak öldüğüne delildir.

İsmail El Es as a göre; rüyasında bir ölünün namazda ayakta durduğunu görmek, onun yasadığı zaman çok ibadet etmiş olduğuna, bir ölünün dirilerek sağ iken namaz kıldığı yerde namaz ekildiğini görmek, onun iyi bir halde olduğuna delalet eder. Ebu Sait El Vaiz e göre; bir ölünün dirildiğini gören, iyiliğe ulaşır. Ümit etmediği bir yerden sevinç duyar. Bir ölünün kendisine bir şey söylediğini görmek, o şeyin aynen çıkacağına işarettir. Bir ölünün üzerinde taç ve mühürler ve buna benzer şeyler olduğunu, veya yüksek bir yer üzerinde oturduğunu görmek, onun ahirette iyi halde olduğuna; bir ölünün arkasında yeşil elbise görmek, onun şehit olarak öldüğüne; bir ölüyü güler yüzlü ve fakat sessiz ve sakin görmek, o ölünün kendisine dualar gönderildiğinden dolayı hayır içinde olduğuna; bir ölünün kendisi ile ağız kavgası ettiğini görmek, günaha girdiğine; bir ölünün kötü sözlerle kendisine nasihat ettiğini görmek, rüya sahibinin günah islediğine; bir ölünün kendisini dövdüğünü görmek, günahkar olduğuna; bir rivayete göre, yolculuktan habere, borcunu ödemeğe, yahut elinden çıkmış bir şeyi tekrar elde edeceğine işarettir. Bir ölünün zengin olduğunu görmek, Allah (CC) indinde iyiliğe bir ölünün fakir olduğunu görmek, bu rüyanın aksine; eğer ölü dindar bir kişi ise, ahirette rahatına; birçok tanınmış ölünün, mezarlarından kalkıp, sevinçli bir halde olduklarını görmek, ölmüş sandığı islerinin yeniden düzelip bundan hayır ve menfaat geleceğine, ve şansının yenileşeceğine; o ölüyü kederli ye elbiseleri eski ve yırtık görmek eğer evladı ve akrabaları varsa, fakirliğe düşeceklerine ve günahkar olacaklarına; birçok tanınmamış ölüyü mezarlarının üzerinde ayakta durduklarını görmek, o yer halkının şiddete kapılacaklarına ve içlerinden kötü insanlar çıkacağına delalet eder. Rüyada ceddi veya ceddinin ceddi veyahut cet dedesinin dirildiğini görmek, rüya sahibinin uzun ömürlü olacağına, içlerinde doğruluğuna ve dünyada iyilik göreceğine işarettir. Rüyada anne ve babasının dirildiğini görmek iyidir. Oğlunun dirildiğini görene, beklemediği bir yerden bir düşman çıkar.

İnsanine bildiği bir ölüyü görmesi, sevinçtir, insanın gördüğü Rüyaların en iyisi babası ve annesini yahut ceddini veya akrabasından birini görmesidir. Ne suretle olursa olsun, babasının öldüğünü görmek, eğer rüya sahibi muhtaç biri ise Allah (CC) ona rızk ihsan eder. Gurbette bir kimsesi varsa gelir. Hasta ise iyileşir. Keder ve derdi varsa kurtulur. Bildiği bir ölüyü ve onun kendine selam verdiğini gören, o yıl ölmez. Kendinin ve ölünün salahına da delalet eder. Caferi i Sadik a (ra) göre; rüyasında bir ölüye yol gösterdiğini gören, ilim ve hikmete kavuşarak, kötü yolda olan bir topluma yardım eder. Ölüyü dirilttiğini gören çok yasar. Bir ölü ile minder üzerinde oturup kucaklaştığını gören, sağlıklı yasar, bir ölünün kendi mekânına oturduğunu görmek, hayır değildir. Eğer memur ise isinden çıkar veyahut ölür. Bir ölünün bir kadın ile evlendiğini görmek, o kadının ölümüne işarettir.

Danyal aleyhisselama göre; rüyasında ölüp ailesinin etrafında ağladıklarını ve onu yıkayıp kefenlediklerini ve tabuta koyduklarını görmek, rüya sahibinin dininin fesadına, eğer gömülmezse iyiliğine delalet eder, ölmüş ve tabuta konularak kaldırılmış ve herkesin onun cenazesinde arkasından üzülmekte olduklarını gören, şeref san ve büyüklüğe nail olur. Fakat dininde fesat bulunur. Çünkü ölüm hayrat ve ibadetten kopmaktır. Eğer gömülmediğini görürse sonradan bunlar düzelmiş olur, öldüğünü ve tekrar dirildiğini gören günah isler ve sonra tövbe eder. Bir rivayete göre, ölüm ömürdür. Rüyada birinin “”sen hiç ölmeyeceksin”” dediğini gören şehit olarak ölür. Öldüğünü fakat üzerine de kefenin olmadığını, arkasından kimsenin ağlamadığını gasil ve kefenlenmediğini görenin evinin bir tarafı veya emlakinin bir kısmi yitilir. Rüyasında öldüğünü ve cenazesi yıkanmayarak ve kimse tarafından uğurlanmayarak gömüldüğünü görmek yıkık olan; evinin tamir edilmeyeceğine işarettir. Kendisini mezarlıkla ölü gören ve eskiden beri ölmüş olduğunu sanan uzak bir yola gider. Ve cahillerle ve fesatlarla arkadaşlık eder.

Cablr ül Magribi ye göre; ansızın, vefat, dindarlar için rahat, kafirler için azaptır. Rüyada ölümün sekli güç olursa, gazaba, delalet eder. öldüğünü ve kendisini yıkayanı öptüğünü gören günahlarından tövbe eder. Ölüp teneşir veya tabuta konulduğunu gören, bir devlet başkanının veya onun yardımcılarının hizmetine girer ve ondan hayır ve menfaat görür. Bir alimin öldüğünü görmek o yerde onun ve şeraitin itibardan düştüğüne işarettir. Bekçinin öldüğünü görmek, adaletin olmayacağına; sanatçı birinin öldüğünü görmek, o sanatın azalacağına işarettir. Ibni Sirin e göre; bir memleket başkanının rüyada öldüğünü görmek o memleketin yıkılmasına delalet eder. Rüyada ölüm görmek, fukaralıktır. Rüyasında öldüğünü ve yüzü buruşuk ve hiddetli olduğunu gören, dünyada darlığa ve ahirette de kötü bir hale düşer. Eğer yüzü gülüyorsa hayra işarettir. Kirmani ye göre; kendisinin ölüm halinde zahmet çektiğini gören, kendi nefsine zulüm eder. Bir rivayete göre, bu rüya sahibi borçlu ise borcundan kurtulur. Yolculuk etmek istiyorsa gider. Diğer bir görüşe göre de elinden mal çıkar, evi yitilir ve oturduğu yer değişir.

Öldüğünü ve kefenlendiğini ve gömüldüğünü ve sonradan kabirden çıktığını gören günahlarına tövbe eder ve iyi insan olur. Öldüğünü fakat ölüler gibi kefenlenmediğini görenin evi yitilir ve oradan çıkar. Öldüğünü ve sonradan tekrar dirildiğini gören, uzun bir yolculuğa gider ve döner, öldüğünü ve bir takım adamların omuzlarında götürüldüğünü görmek, yüksek bir rütbeye ulaşarak mevki sahibi olmaya ve fakat dininde azalma olduğuna, gömülmediği halde sonradan durumunun düzeleceğine, öldüğünü fakat ne kefen, ne tabut ne kabir ve ne de göz yaşı olmadığını görmek, rüya sahibi için içinde bulunduğu kederden ve sıkıntıdan kurtulmaya.

Ölü gibi kefene sarılı olduğunu görmek, ölümüne, sağ iken öldüğünü ve sonradan tekrar dirildiğini görmek, dininden dönmesine delalet eder. Bir memur kendini ölüm döşeğinde ve ölüm halinde olduğunu görse isinden atılır. Anne ve babasından birinin öldüğünü görenin evinden dünya nimeti çıkar ve hali kötüleşir. Kardeşinin öldüğünü gören, eğer hasta ise ölür veya akrabasından biri ölür. Bir rivayete göre iki gözünden veya ellerinden birini kaybeder. Esinin öldüğünü görmek, geçimine yardımcı olanın artık bulunmadığına delalet eder. Rüyada ölüm görmek, büyük bir isten dolayı pişmanlıktır, ölüp sonra dirildiğini gören, günah isler ve sonra tövbe etmesi gerekir. Hasta olmadan ve üzerinde ölüm hali bulunmadan öldüğünü gören uzun bir ömür yasar. Bir kimsenin kendisine sen artık ölmeyeceksin dediğini gören sehiden ölür. Ölmüş olup elbisesinden sıyrılarak çıplak bulunduğunu gören, şiddetli bir fakirliğe düşer; ölüp yüksek bir yere konulduğunu gören, rahata erişir. Bir rivayete göre esinden hayır görür. Kimsenin bulunmadığı ve geçmediği bir yerde yalnız olarak ölmüş olduğunu görmek, hayır değildir.

Eğer gurbette bir akrabası varsa onun felakete uğradığına dair haberi gelir. Bazılarına göre; rüyada ölüm görmek boşanmaya delalet eder. Kendisinin ölüp, karisinin matem içinde olduğunu görmek, aralarında boşanmaya delalet eder. Bekar bir adamın öldüğünü görmesi evlenmeğe; kendisinin veya ortağının öldüğünü ve kendisinin ağladığını görmek, her ikisi için musibete; birinin ölüp halkın onu hayır ile andıklarını görmek, islediği islerle makbul olacağına; bir toplumda öldüğünü görmek, onların isleri üzerinde çalışmağa; bir rivayete göre, uzak bir yolculuğa gidip, dönmemeğe, bir ölüyü sırtına yüklediğini görmek, haram mal kazanmağa delalet eder. Bir ölüyü yerde sürüklediğini gören, günaha girer. Bir ölüyü kabre götürdüğünü gören, sevap isler; bir ölüyü çarsıya asidiğini gören, muradına erişir ve ticareti genişler; bir ölüyü musallaya götürdüğünü gören, fesat bir kimseye haber verir, ölmüş olduğunu ve Topraküzerinde yettiğini gören mal sahibi olur. HZ. ÖMER; Rüyada Ömer Ül Faruk (RA) Hazretlerini görmek, Ibni Sirin e göre, uzun bir ömre, faziletli olmaya, doğru sözlü, doğru özlü olmaya. hayra, batıldan kaçınmaya işarettir. Hz. Ömer in kendisine, helal olan şeylerden bir şey ikram ettiğini görmek, nimet ve bolluğa, memuriyet ve makama, Sağlık ve selamete işaret olduğu gibi, verdiği şey helal olmayan şeylerden ise, rüya sahibinin geçim sıkıntısı çekeceğine günaha gireceğine delalet eder: Rüyasında Hz. Ömer ile konuştuğunu gören, Adalet içinde yasar, Halifenin kendisine hiddetle bağırarak, söylendiğini gören kedere düşer, memur ve isçi ise isinden atılır. Fakir ise daha ziyade fakirleşir. Zengin ise fakir olur. Bir başka rivayete görende: Rüyada ölen ve defnedilen kimse, tövbe etmeksizin ölür. Eğer kabrinden çıksa ona tövbe etmek nasip olur. Bazı tabirciler ölmek, evlenmeye işarettir. Çünkü ölü, evlenecek şahıs gibi hoş kokulu şeylere ve yıkanmaya ihtiyacı vardır, dediler. Rüyada öldüğünü ve bir grup insanların omuzlarında götürüldüğünü, ancak defnedilmediğini gören kimse, düşmanını kahreder.

Eğer memurluğa ehilse, memur olur. Rüyada öldükten sonra yaşadığını gören kimse, fakirlikten zengin olur veya günahlından tövbe eder. Eğer bu Rüyayı gören misafir ve garip ise, salimen vatanına döner. Tanınmayan bir kadının ölmesi, yağmur yağmamasına, öyle bir kadının yasaması ise, Allah (C.C.) in yağmurla yeryüzünü ihya etmesine işarettir. Bir kimse rüyada tanıdığı bir ölünün yeniden öldüğünü ve ona ağlandığını görse, o ölünün ailesinden birisinin öleceğine işarettir. Eğer ağlanmıyorsa, o ölünün ailesinden birisiyle evlenmesine, sevince ve evine gelin getirmesine işarettir. Bir kimse rüyada bir ölüyü güzel bir şekilde veya beyaz ve yeşil elbiseli olduğu halde güler yüzlü ve sevinçli olarak görse. o ölünün görüldüğü gibi ahirette nimetler içinde bulunduğuna işarettir.

Eğer ölünün saç ve sakalının tozlu ve dökük, elbiselerinin de çürümüş olduğunu veya ağladığını ve yüzünü buruşturmuş olduğunu görse, o ölünün durumunun kötü olduğuna işarettir. Bir kimseye rüyada bir ölünün kendisinin ölmediğini haber vermesi, o ölünün şehitler makamında olmasına ve ahiret nimetleriyle nimetlenmesine işarettir. Rüyada bir ölüyü yüklendiğini gören kimse, dinsiz bir adamın zahmet ve meşakkatini üzerine alır. Rüyada ölülerin götürüldüğü seklin dışında bir ölüyü yüklendiğini Gören kimse, haram mala sahip olur. Rüyada bir ölüyü ölülerin götürüldüğü bir şekilde yüklendiğini gören kimse, idareciye hizmet eder. Bir kimse rüyada bir ölünün hasta olduğunu görse, dinî bir isten dolayı mesul tutulacağına işarettir. Rüyada hanımının öldüğünü ve tekrar dirilerek yaşadığını gören kimse, ziraat ve harmanından fayda görür. Rüyada ölü cesedi bulan bir kimse, bir mal bulur. Rüyada ölünün arkasından gittiğini gören kimse, o ölünün mesleğine uyar. Din ve dünyaca onun izini takip eder. imamın öldüğünü görmek, şehrin harap olması ile tabir edilir. ölmek, büyük bir günahtan pişmanlıktır.

Bazı tabirciler, ölüm alametleri olmaksızın rüyada uyurken hastalanmaksızın öldüğünü gören kimsenin, ömrü uzun olur. Rüyada, ölüm anında ve ölüm sıkıntıları içinde olduğunu gören kimse, kendi menfaati veya başkaları için zalim olur. Rüyada öldüğünü ve yer üzerinde çıplak olduğunu gören kimse, fakir olur. Eğer yatak üzerinde olursa, o kimse için dünya ferahlık olur, sedir üzerinde olursa, rütbe ve şerefe nail olur. Rüyada kaybolmuş birisinden ölüm haberi geldiğini gören kimseye, kaybolmuş o kimsenin dünyaca iyi halli ve dince bozuk halde oluşunun haberi gelir. Rüyada oğlunun öldüğünü gören kimse, düşmanından kurtulur. Kızının öldüğünü gören kimse, üzüntü ve kederden kurtulamayacağından dolayı ümitsiz olur. Hasta olan bir kimse evlendiğini görse, o hasta ölür. Evli olan birisi öldüğünü ve defnedildiğini görse, hanımından veya ortağından yahut erkek kardeşinden ya da dostlarından ayrılır. Bazen de bu rüya, o kimsenin yolculuk yapmasına eğer yolcu ise çoluk çocuğunun yanma dönmesine işarettir. Hasta adamın öldüğünü görmesi, hastalığından iyileşmesine işarettir. Rüyada erkek kardeşin ölümü, düşmanın ölümüne işarettir.

Ölüm Birtakım ölüler arasında bulunduğunu gören kimsenin, münafık bir kavim arasında bulunduğuna işarettir. Rüyada ölü ile arkadaşlık ettiğini gören kimse, uzak bir yere yolculuğa çıkar ve o yolculuktan menfaat elde eder. Rüyada ölüyü yediğini gören kimsenin, ömrü uzun olur. Rüyada ölü olduğunu görse, sevinir ve durumuna imrenilir. ölünün bir şey yemesi o şeyin pahalanacağına işarettir.

Rüyada teneşir üzerinde olduğunu gören kimsenin, isleri ilerler, günah üzüntü ve borçtan kurtulur. Rüyada ölüleri kabirlere asidiğini gören kimsenin, doğru bir is yaptığına işarettir. Rüyada ölüleri çarsı ve pazara asidiğini gören kimse, ihtiyacına kavuşur ve ticareti canlanır. Bir ölünün sağ olduğunu gören kimsenin ümidini kestiği bir isi vücuda gelir. Eğer sıkıntı içinde ise, tahmin etmediği bir yerden kolaylık gelir. Eğer tanıdığı ölüleri ev veya şehir yahut mahallenin bir yerinde durduklarını görse, rüya sahibinin veya o ölülerin evlat ve torunlarının ümitlerini kesmiş oldukları isleri meydana gelir. ölülerin meşgul veya yorgun ve zahmet içinde yahut sekil, sima ve elbiselerinde bir fenalık ve çirkinlik bulunduğunu görse, o ölünün dünyadaki halinden mesul tutulacaklarına işarettir. Ölünün üzerinde bulunan kirli ve paslı elbiselerin tabiri de, böyledir, ölünün kendisiyle şakalaştığını görse, bu rüya sahih değildir. Çünkü ölü saka devresini bitirmiştir. Korku halinde bulunan bir kimse rüyada özellikle anasının ve babasının sağ olduklarını görse, korkudan emin olur, üzüntü ve kederi gider. Rüyada bir ölüyü dirilttiğini gören kimsenin, eliyle bir Yahudi veya bir Hristiyan Müslüman olur. Ya da günahkar birisi tövbe eder. ölüleri dirilttiğini gören kimse, sapıklıkta kalan veya bidat içerisinde bulunan bir kavmi Allah in izni ile hidayete kavuşturur. Yahut günah yapmada ısrar eden birisi onun vasıtasıyla tövbe eder.

Bir kimse rüyada bir ölünün başından şikâyet ettiğini görse, o ölünün ana veya babasına karsı yaptığı kusurdan dolayı mesul tutulduğunu, eğer boynundan şikâyet ederse, hanımının nikâhından veya vasiyetinden yahut zayi ettiği emanetinden mesul tutulduğuna, eğer sol elinden şikâyet ederse, erkek veya kız kardeşi yahut çocuğu veya ortağı ya da yalan yere yaptığı yemininden mesul tutulduğuna, eğer yan tarafından şikâyet ederse, o ölünün akrabaların ziyaret etmediği için mesul tutulduğuna, eğer baldırlarından şikâyet ederse, o ölü hayatını batıl ve Allah (C.C.) in emrine muhalif yerlerde geçirdiğinden dolayı mesul tutulduğuna, eğer iki ayaklarından şikâyet öderse, o ölünün batıl yere ve Allah (C.C.) in emrinin dışında malini sarf ettiğinden mesul tutulduğuna işarettir.

Kadının durumu da bu rüyada erkeğin durumu gibi tabir edilir, Rüyada ölüye yenilen ve içilen şeylerden veya giyilecek bir şey verdiğini gören kimsenin, malına bir zarar gelir. Sağ olan bir kimse giydiği elbisesini ölüye verdiğini görse, ölür ve onlara kavuşur. Rüyada bir ölünün kendisine elbise veya gömlek yahut bir sarık verdiğini gören kimse, o ölünün, hayattaki yasayışı gibi yasar. ölünün kendisine bir yemek verdiğini gören kimseye, ümit etmediği bir yerden iyi bir rızık gelir. Eğer ölünün Bal verdiğini görse, o kimse ümit etmediği bir ganimet ve nimete nail olur. Bir kimse rüyada elini bir ölünün tuttuğunu görse, o kimseye ümidini kestiği bir yerden eline mal geçer. Rüyada ölü ile konuşmak uzun ömürdür, ölüden bir şey almak rızktır. ölü ile konuştuğunu gören kimse ile halk arasında, anlaşmazlık çıkar, ancak sulh ile neticelenir. Rüyada tanıdığı bir ölüyü öptüğünü gören kimse, ölünün geriye bıraktığı ilim, eser veya malıyla faydalanır. Tanımadığı bir ölüyü öptüğünü görse, tahmin etmediği bir yerden ona mal gelir. Tanıdığı bir ölünün kendisini öptüğünü gören kimse, o ölü veya onun veresesi tarafından hayra kavuşur. Kendisini tanımadığı bir ölünün öptüğünü gören kimse, tahmin etmediği bir taraftan gelecek hayrı kabul edeceğine işarettir, bazı tabirciler, ölüyü öptüğünü gören kimse, onun öleceğine, sağlam ise konuştuğu sözün batıl olduğuna işarettir. Rüyada kendisine mahrem olan birisiyle cinsi münasebet yaptığını gören kimse, o ölüyü hayırla yad ve dua eder. Veya o ölünün evlat ve torunlar için faydalı olacak bir is yapar. Ya da o kimse haram olan bir şeyi yapar. Rüyada ölü olan bir kadınla evlenip evine gittiğini ve ona dokunmadığını gören kimsenin, öleceğine işarettir, ölü olan bir erkekle evlenerek evine geldiğini ve evinin de o erkeğin evine dönüştüğünü gören kadın da, ölür. Hayatta olan bir şahıs rüyada bir ölünün ardına düşerek tanımadığı bir eve girip sonra oradan çıkmadığını görse, o kimsenin öleceğine, eğer o evden geri dönerse, ölüm tehlikesi geçireceğine işarettir. Rüyada bir ölünün kendisine eski veya kirli ve paslı bir gömlek verdiğini gören kimse, fakirleşir. Bir kimse rüyada ölü olan birisinin hayatta olan bir şahsi dövdüğünü veya sinirli olarak o şahıstan ayrıldığını görse, hayatta olan o şahsın dince bozuk olan bir şey ihdas ettiğine işarettir. Çünkü ölü Hakkin evinde olduğundan ancak Allah (C.C.) in razı olduğu şeylerden memnun kalır. Bir kimse rüyada hayatta olan bir şahsın bir ölüyü dövdüğünü ve ölünün de buna razı olup itaat ettiğini görse, döven şahsın mütedeyyin ve ölünün ruhu için sadaka verdiğine ve dua ettiğine yahut o ölünün yaptığı vasiyeti yerine getirdiğine işarettir. Bir kimsenin rüyada bir ölünün makbul ve istenen islerle meşgul olduğunu görmesi, o kimsenin o isle emretmesine işarettir. Eğer ölünün yaptığı is kötü, o kimsenin o isin terkedilmesi için emir vermesine işarettir. Bir kimse rüyada hayatta olan bir şahsın, ölünün ardı sıra gittiğini ve bir yere girip çıkışında ondan hiç ayrılmadığını görse, o şahsın din ve dünya işlemde o ölünün meslek ve yoluna uyduğuna işarettir. Rüyada bir ölüyü dövdüğünü gören kimse, yaptığı yolculukta hayra nail ve kaybettiği şeyi bulur. Hayatta olan birisinin bir ölüyü dövmesi onun borcunu ödemesine işarettir. Bir kimsenin rüyada bir ölünün uykuda olduğunu görmesi, o ölünün ahiretteki rahatlama ve iyi haline işarettir, ölüyü çıplak olarak görmenin tabiri de, böyledir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hayatta olan birisinin rüyada ölüyle bir yatakta uyuduğunu görmesi, o kimsenin ömrünün uzun olduğuna işarettir. Rüyada bir ölünün yemek veya eşya saatin aldığını görmesi, onların pahalilasmasina ve bozulmasina işarettir, ölülerin yemek veya esya sattiklarinin görülmesi de, onlarin ragbet görmemesine işarettir. Rüyada eski ve yırtık elbiseli dinsiz bir ölünün görülmesi, onun ahirette durumunun kötü olmasina işarettir. Yahudi ve Hiristiyan yahut mecusi olan birisinin kendi ölüleri üzerinde yeşil elbise ve basinda da taç oldugu halde bir sedir üzerinde bulundugunu görmesi, o ölünün geriye terkettigi kimselerin yükselmelerine ve dünyaca nail olacaklari hayır ve sevince işarettir. Bir kimse rüyada kendisini ebedî bir hayat içinde olduğunu söyleyen bir ölü görse, onun sehitlik mertebesinde olduğuna ve ahiret nimetleriyle nimetlenmesine işarettir. Hayatta olan birisine, rüyada tanidigi bir ölünün filan güne veya filan aya yahut falan seneye kadar benim yanima geleceksin diye haber verse, Gün Ay ile, ay sene ile, sene de on sene ile tabir edilir. Rüyada anasinin öldüğünü gören kimse, dünyaca zarara ugrar ve durumu bozulur. Amel yapmaz ve farzlan yerine getirmekte tembellik gösterir. Hasta olan erkek kardesinin rüyada öldüğünü görse, onun ölecegine, eğer kardesi hasta degilse, kardesi gibi konustugu ve yardim istedigi bir kimsenin ölecegine işarettir. Rüyada haniminin öldüğünü gören kimsenin, geçimini sagladigi san atinin, geçersiz olmasina işarettir. Bir kimse rüyada ölmüş bir alimi veya sallh yahut fakih olan bir sahsi bir sehirde olduklarim görse, ve sehir halki da harp, kitlik veya korku içerisinde iseler, o halden kurtulurlar. Ve liderlerinin tutumu güzellesir.

Bir kimse rüyada Firavunlardan birisinin bir sehirde olduğunu veya o sehrin vallsi olduğunu görse, o sehirde zulüm ve geçimsizlik meydana gelir. Rüyada ölü üzerine namaz kildigini gören kimse, dinsiz birisine tavassut eder. Bir ölünün kendisine (görmedigi bir yerden) seslendiGlni ve kendisinin de ona cevap verdiğini gören kimse, ölür. Bir kimse rüyada bir ölünün denizde boguldugunu görse, o ölünün hata ve günah içerisinde bogulduguna işarettir. Bir kimse rüyada ölülerin kabirlerinden çikip evlerine gittiklerim görse, o kimsenin hapislikten kurtulmasina veya kurumus olan bitkilerin Allah (C.C.) in yeniden ihya etmesine işarettir, ölüm, bazen mü min için serefe, bazen de, uzlete çekllmeye işarettir. Aniden ölüm fakir için zenginlige; zengin için de, fakirliğe işarettir.

Bazen alimin ölmesi, dinde bir bid atin meydana çikmasina, abidin ölümü, rüya sahibinin kalbinin ölmesine ve ibadet yapmasina, abidin ölümü rüy sahibinin kalbinin ölmesine ve ibadet yapmasina, zanaatkarin ölümi, zanaatkarin geçersizligine, valinin ölümü geçim darligina, zevcenin ölümt menfaatinin gitmesine, çocugun ölümü, isminin anilmamasina işarettir. Rüyada bir ölünün diger bir ölü üzerine namaz kildigini görmek, batil “” amellere işarettir. Çünkü onlarin her ikisinden de amel yapma mecburiyeti kalkmistir. Veya bu rüya, rüya sahibinin borçlu olmasina işarettir. Rüyada ölüden bir şey almak, hayra ve rizkin artmasina işarettir. Bekar bir kadının rüyada bir ölüyle evlenmesi, kocaya; evliler için de bosanmaya işarettir. Bazen onun ölüyle evlenmesi, ölünün Allah (C.C.) yaninda iyi halli olusuna işarettir. Rüyada müsriklerin ölülerim görmek, düşmana, hiristiyan ve yahudi ölülerini görmek de, dinde haddi asmaya, üzüntü ve siddetleri yenllemeye; işarettir.

 

ÖLMEK, ÖLÜ, ÖLÜM

þİmam Cafer Sadık (a.s): Bir ölünün sizi yanına aldığını görmek; sağlık ev esenlik içinde olacağınıza…
Daha önce ölmüş bir yakınınızı sevinçli görmek; üzüntüye…
Daha önce ölmüş bir yakınınızın sizinle tartıştığını veya size küstüğünü görmek; ölen yakınınızın vasiyetini yerine getirmediğinize…
Ölmüş birinin namaz kıldığını görmek; o kimsenin dünyadayken çok istiğfar eden biri olduğuna…
Tanıdığınız bir kimsenin öldüğünü ve dirildiğini görmek; o kimsenin ömrünün uzayacağına işarettir.
þHz. Danyal (a.s): Öldüğünüzü, gusledildiğinizi, kefenlendiğinizi ve insanların ağladıklarını görmek; dinî inancınızın bozuk olduğuna…
Öldüğünüzü ve sonra tekrar dirildiğinizi görmek; işlediğiniz günahlardan dolayı tövbe edeceğinize ve ömrünüzün uzayacağına…
Ölmüş birinin size hiç ummadığınız bir şey verdiğini görmek; elinize bir mal geçeceğine…
Ölmüş birinin size yiyecek bir şey verdiğini görmek; helal rızk elde edeceğinize işarettir.
þAllame Meclisî: Ölmüş birini rüyada görmek; iyi bir haber alacağınıza…
Öldüğünüzü görmek; ömrünüzün uzun olacağına, ancak evinizin yıkılacağına…
Bir ölünün dirildiğini görmek; söz sahibi biriyseniz saygınlığınızın artacağına ve murada ereceğinize…
Ölmüş bir kimsenin ağladığını görmek; ölen kimsenin iman üzere öldüğüne ve durumunun iyi olduğuna…
Ölmüş bir kimsenin güldüğünü görmek; ölen kimsenin Allah’ın azabından güvende olduğuna…
Ölmüş birinin hasta olduğunu görmek; Allah’ın rahmetine nail olması için o kimse adına bir fakire sadaka vermeniz gerektiğine…
Ölmüş birinin hayatta olan birini kucağına aldığını görmek; hayatta olan kimsenin ömrünün uzun olacağına…
Hayatta olan bir kimsenin ölmüş birini taşıdığını ve onu yere bıraktığını görmek; hayatta olan kimsenin hastalanacağına veya akrabalarıyla arasında husumet çıkacağına…
Bir ölünün hayatta olan birine bir şey verdiğini görmek; verdiği şeyin fiyatının ucuzlayacağına ve bollaşacağına…
Ölmüş birinin bir şey yediğini görmek; yediği şeyin piyasada azalacağına…
Ölmüş birinin bir şeyler söylediğini görmek; söylediği şeyin gerçekleşeceğine…
Ölmüş birini yeni elbiseler içinde veya pijamayla görmek; işinizin iyi olacağına…
Aynı rüyada ölüyü eski elbiseler içinde görmek; o merhumdan yana sadaka vermeniz gerektiğine…
Evinizde cenaze olduğunu görmek; ecelinizin yaklaştığına…
Ölmüş bir kimsenin etini yediğinizi görmek; bir daha kimsenin gıybetini etmemek üzere tövbe edeceğinize…
Ölmüş birini öptüğünüzü görmek; misafiriniz olacağına, gideceğine ve tekrar döneceğine…
Ölmüş birinin size bir şey verdiğini görmek; zenginleşeceğinize…
Ölü eti yediğinizi görmek; miras alacağınıza veya birinin dedikodusunu yapıp daha sonra tövbe edeceğinize…
þİbn-i Sîrîn: Ölülerin sizinle konuştuklarını ve sizi müjdelediklerini görmek; Allah katında iyi biri olacağınıza…
Aynı rüyada ölülerin sizinle kaba ve kötü bir şekilde konuştuklarını görmek; bunun aksine…
Ölmüş birinin güzel elbiseler giydiğini görmek; o kimsenin iman üzere dünyadan göçtüğüne…
Ölmüş birini beyaz elbiseler içinde görmek; o kimsenin uhrevî durumunun iyi olduğuna…
Ölmüş birini siyah elbiseler içinde görmek; o kimsenin uhrevî durumunun kötü olduğuna…
Bir ölüye elbise giydirdiğinizi görmek; ecelinizin yaklaştığına…
Kendi elbisenizi bir ölüye verdiğinizi görmek; üzüntü ve sıkıntıya…
Bir ölünün size Kurân veya dinî bir kitap verdiğini görmek; ibadet ehli biri olacağınıza…
Bir ölünün elbise sattığını görmek; satılan elbisenin pahalanacağına…
Daha önce ölmüş birine “Sen ölmüş müydün?” diye sorduğunuzu ve “Ben hayattayım!” diye cevap aldığınızı görmek; ölen kimsenin uhrevî durumunun iyi olduğuna…
Bir ölünün inlediğini görmek; o kimsenin dünyadayken kötü amelli biri olduğuna…
Bir ölünün baş ağrısından dolayı inlediğini görmek; o kimsenin dünyadayken kibirli biri olduğuna…
Bir ölünün göz ağrısından dolayı inlediğini görmek; o kimsenin dünyadayken namahremlere kötü gözle bakan biri olduğuna…
Bir ölünün kulağının ağrısından dolayı inlediğini görmek; o kimsenin dünyadayken başkalarının dedikodusunu dinleyen biri olduğuna…
Bir ölünün dişlerinin ağrısından dolayı inlediğini görmek; o kimsenin dünyadayken insanlara küfreden biri olduğuna…
Bir ölünün karın ağrısından dolayı inlediğini görmek; o kimsenin dünyadayken haram yiyen biri olduğuna işarettir.
þCabir Mağribî: Anî bir ölümle ölmek; mümin için rahatlığa, kâfir için azaba…
Öldüğünüzü ve gusledildiğinizi görmek; dindar biri olacağınıza işarettir.
þKirmanî: Öldüğünüzü, cenazenizin tabuta konduğunu ve insanların tabutun arkasından yürüdüklerini görmek; saygınlık kazanacağınıza…
Öldüğünüzü ve tabuta konduğunuzu görmek; iyiye…
Aynı rüyada defnedildiğinizi görmek; kötüye…
Ölmüş birinin sizi sırtına alıp götürdüğünü görmek; haram mal elde edeceğinize…
Öldüğünüzü ve tekrar dirildiğinizi görmek; son derece iyiye…
Bir ölüyü dirilttiğinizi görmek; gerçek hayatta sepicilik yapıyorsanız, artık bu mesleğe ihtiyaç duymayacağınıza…
Daha önce ölmüş birinin tekrar öldüğünü görmek; çocuğunuzun öleceğine…
Çocuğunuzun öldüğünü görmek; zengin olacağınıza ve düşmanın şerrinden güvende olacağınıza…
Ebeveyninizin vefat ettiğini görmek; işinizin iyiye gideceğine…
Gerçek hayatta hamile olan bir kadının öldüğünü ve gusledildiğini görmek; aynı kadının bir erkek çocuğu dünyaya getireceğine…
Bir ölünün dirildiğini ve sevinçli olduğunu görmek; durumunuzun iyi olacağına…
Hayatta olan birinin vefat ettiğini görmek; bunun aksine…
Ölmüş babanızı güzel elbiseler içinde görmek; mal varlığınızın artacağına…
Ölmüş hanımınızı görmek; fakirleşeceğinize…
Ölmüş oğlunuzu görmek; üzüntüden kurtulacağınıza…
(Kadınlar için) ölmüş oğlunuzun tekrar dirildiğini görmek; uzaktaki bir yakınınızın seferden döneceğine…
Bir ölüyü dirilttiğinizi görmek; bir gayrimüslimi Müslüman edeceğinize işarettir.

Cevabınız