Sahurdan önce siyah leke gelmiş oruç tutabilir miyim?

Soru CevapCategory: DinSahurdan önce siyah leke gelmiş oruç tutabilir miyim?
Anonymous sordu 2 sene önce

Sahurdan önce siyah leke gelmiş oruç tutabilir miyim sabah gusul alsam orucum kabul olur mu?

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Bu gelen siyah leke eğer hayız süreniz içinde ise yani adet başlangıcından itibaren 10 geçmeden gelmiş ise adet hükmündedir ve oruç tutamazsınız. Ancak 10günden sonra gelmiş ise özür hükmündedir ve gusül abdesti alarak orucunuzu tutabilirsiniz. 
 
Bu durum ile ilgili detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir;
 
Hayız müddeti içinde gelen kan, tamamıyla kesilmedikçe, âdet son bulmuş olmaz. Bu kan siyah, kırmızı, yeşilimtırak veya sarı olabileceği gibi, bulanık, toprağımsı bir renkte de bulunabilir. Âdetini bitirmiş bir kadından gelecek akıntı bembeyaz bir renkte bulunur. 
 

Bu akıntı on gün boyunca (en uzun adet müddeti) devam ederse adetiniz de devam ediyor demektir. Bu dönemde oruç tutulamaz. Arada akıntının kesilmesi tekrar başlaması hükmü değiştirmez. On günden sonra gelen akıntı ise özür haline girmektedir ve adet bitmiş kabul edilerek gusül alınır. Özür halinde olan bir hanım ise namaz kılıp, oruç tutabilir. Ancak her namaz vakti, tekrar abdest almak zorundadır.
 
(Bu hüküm Hanefi mezhebine göredir. Dört mezhebe göre temizlik müddeti ve adet sınırı farklılık arz ettiği için hüküm de değişiklik arz etmektedir.)

Cevabınız