Sivil toplum örgütlerinin faaliyet alanlarından 4 tane yazınız?

Soru CevapCategory: EğitimSivil toplum örgütlerinin faaliyet alanlarından 4 tane yazınız?
Anonymous sordu 1 sene önce
Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 1 sene önce

Sivil toplum kuruluşları faaliyet alanları arasında eğitim, sağlık, çevre, yardımlaşma ve dayanışma, ilk yardım ve arama kurtarma gibi alanlar gelir. Bu faaliyet akanlarından 5 tanesini yazıyoruz.

1. Sağlık alanında faaliyet gösteren örgütler

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), Türk Kalp Vakfı ve Fiziksel Engelliler Vakfı: Ülkemizde sağlık alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarındandır. Bu kuruluşların amacı başta yoksullar olmak üzere muhtaç hastaların tedavilerine yardımcı olmaktır.

2. Yardımlaşma ve dayanışma alanında faaliyet gösteren örgütler

Kızılay, Mehmetçik Vakfı ve Türk Hava Kurumu: Ülkemizde yardımlaşma ve dayanışma alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından birkaçıdır. Bu kuruluşlar hem maddi hem de manevi açıdan yardıma muhtaç insanlara sosyal ve ekonomik destekte bulunur.

3. Eğitim alanında faaliyet gösteren örgütler

Türk Eğitim Gönülleri Vakfı ve İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı: Ülkemizde eğitim alanında faaliyet gösterirler. Devlet tarafından verilen eğitim hizmetlerine destek olurlar.

4. İlk yardım ve arama kurtarma alanında faaliyet gösteren örgütler

Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Kızılay, Arama Kurtarma Araştırma Derneği ve Acil Tıp Derneği: Ülkemizde ilk yardım ve arama kurtarma alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları arasında yer alır. Bu kuruluşların amacı afet ve kaza olaylarında ihtiyacı olan insanlara en kısa sürede ulaşmak ve gerekli ilk yardım desteğini sağlamaktır.

5. Çevre alanında faaliyet gösteren örgütler

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) ve Doğal Hayatı Koruma Derneği, Çevre Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL): Ülkemizde çevre alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarındandır. Bu kuruluşların en önemli amacı tabiatın korunmasını sağlamaktır.

Cevabınız