Sol kolumda ağrı var, sebebi nedir?

Soru CevapCategory: SağlıkSol kolumda ağrı var, sebebi nedir?
Tuncer sordu 8 ay önce

Sol kolumda aniden bastiran bir agri oldu dirsekten elime kadar olan bolgede agri var sanci gibi gelip geciyor sebebi ne olabilir cevabiniz icin simdiden tesekkurler

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 8 ay önce

Sol Kol Ağrısı Nedenleri
 
Sol kol ağrısı bir çok farklı sağlık sorunu nedeniyle görülebilir. Sol kol ağrısının başlıca nedenleri şunlardır:
 
Kalp Rahatsızlığı
Sol kol ağrısının en ciddi nedenlerinden birisi kalp problemidir. Anjina hastası olanlar genelde göğüslerinden omza ve sol kola yayılan bir ağrı hissederler.
Daha ciddi durumlarda kalp krizleri sol kol ve göğüste ağrıya sebep olabilir. Bu ağrı göğüste sıkışma ve daralma gibi, kolda ise batma gibi hissedilir. Eğer bu ağrı aniden geldiyse ya da çok şiddetliyse kesinlikle bunu ciddiye almak gerekir. Eğer kol ve göğsünüzdeki ağrıya baş dönmesi, mide bulantısı veya aniden gelen bir bitkinlik eşlik ediyorsa, hemen bir yardım alın.
 
Stres
Stres sol kolda ağrı ve sıkışmaya neden olabilir. Eğer son zamanlarda aşırı stres altındaysanız, stres kendisini fiziksel bir belirti olarak ortaya çıkarıyor olabilir. Kronik stresin neden olduğu koldaki hafif ağrı, sonraları daha şiddetli bir ağrıya dönüşebilir.
 
Ayrıca, panik atak da göğüste ve kolda sıkışmaya ve ağrıya neden olabilir. O anda kalp krizi ile karıştırılabilir. Panik atak ağrıya ek olarak hızlı nefes alıp vermeye ve tehlikeli derecede kalp atışının hızlanmasına neden olur.
 
Dolaşım Bozukluğu
Kan dolaşımının kötüleşmesi de kol ağrısına neden olabilir. Sol kol sağ kola göre daha fazla etkilenir. Bunun sebebi vücuttaki kan dolaşımının yönüdür. Ama eğer dolaşım bozukluğu problemi varsa bütün vücudunuz etkilenecektir.
 
Eğer parmaklarınız çabuk uyuşuyorsa ve üşüyorsa, uzun süre hareketsiz kaldığınızda kollarınızda uyuşma ve hafif ağrı oluyorsa kan dolaşımınız olması gereken seviyede değil demektir.
 
İlaçlar
Bazı ilaçlar kan dolaşımını kötüleştirerek sol kolda zamanla ağrıya neden olabilir. Eğer yeni bir ilaca başladınız ve yukarıdaki etkilerden birini hissediyorsanız, ilacın prospektüsünü okuyun. İlacın yan etkilerinden birini tecrübe ediyor olmanız muhtemeldir. Bunun için doktorunuzla konuşun ve ilacın etkilerini anlatın.

Cevabınız