Takvim, saat ve ölçülerde değişikliğin nedenlerini maddeler halinde kısaca yazar mısınız?

Soru CevapCategory: TarihTakvim, saat ve ölçülerde değişikliğin nedenlerini maddeler halinde kısaca yazar mısınız?
Saliha sordu 10 ay önce

Takvim,saat ve ölçülerde değişikliğin nedenleri maddeler halinde kısaca yazar mısınız? ACİL………..LÜTFEN…………..

Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 10 ay önce

Takvim, saat ve ölçülerde değişikliğin nedeni şudur;
 
Osmanlı Devleti’nde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılanlardan farklı olduğu için, sosyal, ticarî ve resmî ilişkileri zorlaşıyor, bazı karışıklıklara sebep oluyordu. Bu karışıklığı ortadan kaldırmak için ve sorunları gidermek takvim, saat ve ölçülerde değişiklikler yapıldı.

   Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925’te çıkarılan bir kanunla, o zamana kadar kullanılmakta olan, Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi, l Ocak 1926’dan itibaren de kullanılmaya başlandı. Böylece devlet işlerinde karışıklık önlendi. Takvimdeki bu değişikliğin yanında, alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp, günlük hayat düzene sokuldu.

   1928 yılında yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931’de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Bunların yerine uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı.

Sponsorlu Bağlantılar

   Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935’te çıkarılan bir kanunla, cuma günü olan hafta tatili değiştirilip, cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.

Cevabınız