Recep Tayyip Erdoğan Arap mıdır?

Soru CevapCategory: YaşamRecep Tayyip Erdoğan Arap mıdır?
Anonymous sordu 1 sene önce
Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 1 sene önce

Türkiye cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954 yılında İstanbul’un Kasımpaşa semtinden dünyaya gelmiştir. Doğal olarak Recep Tayyip Erdoğan Arap değil Türk kökenli bir vatandaştır.Ancak Erdoğan’ın 2004 yılında Gürcistan gezisi sırasında  “Ben de Gürcü’yüm, ailemiz Batum’dan Rize’ye göç etmiş bir Gürcü ailesidir” söylediği bilinmektedir. Bu yüzden Recep Tayyip Erdoğan’ın kökeni Gürcü’dür. Yani Gürcistan’lıdır.

“Türkiye’de Kim Kimdir” ismi ile yazar Oğuz Hakan Göktürk tarafından kaleme alan kitapta Erdoğan’ın kökeni ile ilgili şu bilgiler yer almaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan ailesinin kökeni olan “Bakatoğlulları” ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“(…)Gürcü Bagratuniler, Osmanlı Devleti’ne en fazla direnen unsurlardan biriydi. Safevilerin ve Osmanlıların Kafkasya’daki çekişmeleri, Gürcü Bagratunilerin varlıklarını devam ettirmelerindeki en önemli faktördü. Osmanlı devletinin Gürcü Bagratuni kralları üzerine düzenlediği seferlerin bir sonucu da bunların asilzadelerinin farklı bölgelere sürgün edilmesiydi. Bir kısım Bagratuni aileleri, İstanbul’da esaret altında tutulurken, bir kısmı da Trabzon, Potamya (Rize) taraflarına zorunlu iskân edilmişlerdi.(…)”

Devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Doğu Karadeniz’e doğru yayılmış olan Gürcü Bagratuni ailesi olan Bakatoğulları da bu sınıfa dâhildi. Gürcü Bagratuni ailesi olan Bakatoğulları diğer ayanlardan farklı olarak Osmanlı Devleti’ne hiçbir zaman itaat etmemişti.”

Cevabınız