Teknolojik buluşlar hayatımızı nasıl etkiliyor?

Soru CevapCategory: TeknolojiTeknolojik buluşlar hayatımızı nasıl etkiliyor?
Anonymous sordu 2 sene önce
Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Teknolojik buluşların olumlu ve olumsuz etkileri
 
Teknolojinin hayatımıza olan katkılarını saymakla bitiremeyiz. Akla ilk gelenleri sıralarsak; akıllı telefonlar, televizyonlar, 3D yazıcılar, bilgisayarlar, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, otomobiller, uçaklar, bütün ulaşım araçları, tıbbi cihazlar, sanayide kullanılan makineler, robotlar ve daha bir çok şeyi sıralayabiliriz. Bütün bu teknolojik buluşlar hayatımıza onlarca katkı yapmakta ve yaşam standartlarımızı yükseltmektedir. 
 
Teknolojinin olumlu yönden bir çok faydası olduğu gibi olumsuz yönden de bir çok zararı olabilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse;

 
Teknoloji sayesinde hayat standartları sürekli gelişmekte, yeni buluşlar yapılmakta ve yeni medeniyetelerin kapıları açılmaktadır. Ancak yine teknoloji ile birlikte insanlar tembelleşmekte, sosyal olarak bağlar zayıflamakta ve işsizlik artmaktadır.

 
Teknoloji sayesinde tüm dünyadan anında haberdar olabiliyor ve toplumsal bilincimiz artabiliyor. Bununla birlikte teknoloji sayesinde insanlar yanlış yönlendirilebiliyor ve doğruyu yanlış yanlışıda doğru olarak görmemiz sağlanabiliyor. 

 
Teknolojik cihazların yaydığı elekromanyetik alanlar sayesinde insan sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Sürekli kullandığımız akıllı telefonların yaydığı radyasyon ise buna en büyük örnektir. 

 
Teknoloji sayesinde elektronik cihazlar başında geçirdiğimiz zaman artmaktadır. Bununla birlikte insanlarla geçirilen zaman azalmaktadır. Bu sosyal olarak ilişkilerin azalması anlamına gelmektedir. İnsanlar birbirileri ile yüzyüze konuşmak görüşmek yerine intenetten sosyal ağlar üzerinden konuşup görüşmeyi tercih ediyor. 

 
Evlerimizde kullandığımız çamaşır, bulaşık makineleri gibi makineler hayatımızı kolaylaştırıp zamandan tasarruf etmemizi sağladıkları gibi bizi aynı zamanda tembelleştirmektedir. 

 
Teknoloji yeni buluşların önünü açıyor olsa da doğa için olumsuz sonuçlar oluşturuyor. Teknolojik atıklar ve gazlar doğaya büyük zararlar vermektedir. Ayrıca teknolojini savaşlarda kullanılması nedeniyle büyük yıkımlar meydana gelmektedir. 

Cevabınız