Yılbaşı kutlamak günah mı?

Soru CevapCategory: DinYılbaşı kutlamak günah mı?
Anonymous sordu 2 sene önce
Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Yılbaşı kutlamak günah mı değil mi sorusu özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliğinden dolayı kafaları karıştırmaktadır. Sosyal medya “müslüman yılbaşı kutlamaz”, “siz hiç kurban kesen hristiyan gördünüz mü”, “müslüman noel kutlamaz” gibi paylaşımlar sıklıkla yapılmaktadır. Bunun asıl nedeni ise insanların noel ile yılbaşını birbirine karıştırıyor olmasıdır. 
 
Noel: Her yıl 25 aralıkta Hz. İsa’nın (as) doğum günü olarak Hristiyanlar tarafından kutlanır ve kutsal bayramdır. 
 
Yılbaşı: Bütün dünyada genelinde en yaygın olarak kullanılan Grogeryen takvimine göre 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gecenin yani yeni yıla girişin kutlanmasıdır.
 
Noel 25 Aralık’ta kutlanır ve Hz. İsa’nın doğum günü olarak Hristiyanlar tarafından kutlanır. Yılbaşı ise yeni yıla girildiği için kutlanır ve hiçbir din ile alakası olmayan bir bayramdır. Ve yılbaşı dünyanın dört bir yanında her milletten insanın kutladığı bir olaydır. 
 
Şimdi Hristiyanlara benzememek için, onların kültürünü İslam’a sokmamak için Noel bayramının kutlanması günahtır. Ancak Hristiyanlar gibi kutlamamak şartı ile 25 Aralık tarihinde Hz. İsa’nın doğum gününü müslümanlar da kutlayabilir. İslami usullere göre bu kutlama yapılırsa bunun da bir sakıncası yoktur. 
 
Ancak yılbaşı konusunda durum böyle değildir. Hiçbir dine ait bir kutlama olmadığı için müslümanlar da kutlayabilir ve hiçbir de günahı yoktur. Ancak bu kutlama İslami usullere göre olmalıdır. Alkol tüketmek, partilere katılıp aşırıya kaçmak gibi kutlamalardan kaçınılmalıdır. Yılbaşı gecesi haram olan herşeyden kaçınarak kutlama yapmanın hiçbir sakıncası yoktur. 

Cevabınız