Zamir çeşitleri ve anlamları nelerdir?

Soru CevapCategory: EdebiyatZamir çeşitleri ve anlamları nelerdir?
Anonymous sordu 1 sene önce
Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 1 sene önce

Zamir veya adıl, cümlede varlıkların adları yerine kullanılabilen ve adların yerine getirdiği tüm işlevleri yerine getirebilenisim soylu kelime. İsim olmadıkları hâlde isim gibi kullanılan, isimlerin yerini tutan kelimelere zamir denir.

Sözcük Hâlindeki Zamirler

  1. Kişi Zamirleri: Sadece insan isimlerinin yerini tutan zamirlerdir. Sözü söyleyenle diğerlerini ayırmada kullanılır. Üç tekil, üç de çoğul olmak üzere altı şahıs zamiri vardır. Bunlara kişi adılı da denir.
  2. İşaret Zamirleriİsimleri, yerini işaret yoluyla, göstererek tutan zamirlerdir.Gösterme adılları tekil ve çoğul olarak kullanılabilir. Asıl işaret zamirleri “bu, şu, o, bunlar, şunlar, onlar” dır.
  3. Belgisiz Zamirler: İsimlerin yerini belli belirsiz, kesin olmayacak şekilde tutan zamirlerdir. Hangi varlığın yerini tuttukları açıkça belli değildir. Bunlara belirsizlik adılı da denir.
  4. Soru Zamirleri: İsimlerin yerini soru yoluyla tutan zamirlerdir. Esas soru zamirleri “kim” ve “ne” dir.
    Bunun yanında soru bildiren diğer sözcükler de soru zamiri olarak kullanılabilir.

Ek Hâlindeki Zamirler

  1. İlgi Zamiri: İsimlere getirilerek, onların ait olduğu kişiyi bildiren zamirlerdir.
  2. İyelik Zamirler : Cümlede daha önce geçmiş bir ismin ya da isim tamlamalarında tamlananın yerini tutan ek hâlindeki “-ki” zamiridir. Bu zamir kendinden önceki kelimeye bitişik yazılır.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız…

Cevabınız