Bozuk CD ve DVD’lerden Veri Kopyalama Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Bozuk CD ve DVD’ler

Cd’ler veri depolamak için kullanılır. Bilgisayarımızda biriken resim, video, film, oyun vs. gibi bilgileri arşivlemek için Cd yada DVD’lere yazarız. Aslında bu bir çeşit arşivleme yöntemidir ancak zaman içinde kullanım şekline göre arşi için kullandığımız bu Cd’ler çizilebilir. Bu durumda veriler okunamaz hale gelir. Verilerimizi kaybetme sıkıntısı ile karşı karşıya kalırız. Bu gibi durumlarda yapılabilecek bazı öneriler var. Bu önerilere bir bakalım isterseniz.

Adım Adım Veri Kurtarma

Öncelikle burdaki anlatımım film CD leri için geçerlidir Ama siz normal kopyalama işlemi içinde kullanabilirsiniz.. Çizik bir Cd den bir programı kurmaya kalktığınızda programın herangi bir yerindeki hasar nedeniyle doğru çalışmayacaktır.
Film gibi medya dosyaları için tabi bu geçerli deyil. Sadece hasarlı kısmı göremezsiniz o kadar.

1. İlk denemeniz gereken Medyayı temizlemek. Bu konuda internette bir çok bilgiye ulaşabilrsiniz. Bazıları diş macınundan, ciladan, temizleme aparatlarında bahsediyorlar.
Benim kullandığım yöntem ise kolanya ve yumuşak bir peçete. Peçete yerine pamuk, yumuçak bir bezde olabilir.

2. 
Eğer Film Medyasındaki sorun en son kısımdaysa bunu mozilla firefox gibi bir programla bile kopyalayabilirsiniz. Sadece o film dosyasını mozillanı içine sürüklemeniz yeterli.
Sorunlu kısma gelince indirme başarısız gibi bir uyarı gelecektir ama kopyalanan kısım silinmeyecektir. İndirdiğiniz yerde iki dosya olacaktır. Mesela Medyasından AVSEQ01.DAT film dosyasını kopyalıyorsak, mozillanın indirdiği yerde AVSEQ01.DAT ve AVSEQ01.DAT.part adında iki dosya oluşacaktır. AVSEQ01.DAT dosyası hiç bir işimize yaramayacaktır. Onu silebilirsiniz. Diğer dosyadaki .part kısmın silip kullanabilirsiniz…

3. Medyayı komple kopyalama yolunu izleyebilrsiniz. Yani medyanın imajını bilgisayara çekebilirsiniz. Ben bu işler için Alcohol %120 programını kullanıyorum. Tabi siz bu iş için başka bir programda kullanabilrsiniz.
Nero yu hiç denemedim. Belki o da bukonuda başarılıdır. Tabi sonra bir sanal cd rom emulatörü ile bu imajı mount ederek kullanacaksınız.. Alcohol %120 bu işide görüyor..

4. Kopyalama işleminde bir program kullanmak. Ben Roadkil’s Unstoppable Copier programını kullandım ve gayet de başarılı. Lakin bozuk kısmı okumak için çok zaman harcıyor. Bunuda Ayarlar kısmındaki resimde işaretli olan kısımdan ayarlayabilirsiniz. Eğer vakitle ilgili bir derdiniz yoksa hiç kurcalamayın…..
Programın Tükçe desteği olduğu için kullanması çok kolay.
İlk kutudan kapyalayacağınız dosyayı veya dizini, bir alt kısımdan kopyalanacak yeri seçip kopyla tuşuna basıyoruz….

http://www.roadkil.net/program.php?ProgramID=29

Çizik CD’leri Kurtarma

En sevdiğiniz müzik CD’lerinizi artık dinleyemiyor musunuz? Ya da PC’nizi yeniden kurmak istiyorsunuz, ancak Windows CD’si okuma hataları mı veriyor? Bunların nedeni çoğunlukla hassas disk yüzeyleri üzerindeki çiziklerdir

Unstoppable Coppier isimli yazılım program ile çizik CD’lerdeki verilerin tekrar okunabilmesi mümkün. Böylelikle söz konusu yazılım ile, bozuk disket ve disklerdeki verileri güvenli bir şekilde kurtarabilirsiniz.

Çizik CD gibi hasarlı veri taşıyıcılarından veri okutmak istediğinizde, kopyalama işlemi yarıda kalır veya bilgisayarınız sonsuz döngüye girip yanıt vermez hale gelebilir. Unstoppable Copier, kopyalama işlemini akıllı bir şekilde sonuna kadar devam ettirir. Yinelenen kopyalama denemelerine rağmen yazılım tarafından okunamayan veriler sonucu ortaya çıkan eksik bilgiler, yer tutucularla değiştirilir. Kopyalamak istediğiniz şeyleri serbestçe seçebilir, böylece bir CD gibi tüm bir sürücüyü okutmak veya sadece bir dizini veya tek tek dosyaları kopyalatabilirsiniz.

Kurtarılacak CD’yi veya dosyaları seçin, hedef dizini belirleyin ve Copy düğmesiyle okumayı başlatın. Yazılımın tek olumsuz yönü çok düşük çalışma temposu. Komple bir CD’yi sabit diske kopyalamak için birkaç saati gözden çıkarmak gerekiyor. Programın diske kurulması gerekmiyor. Programı sabit diske kopyaladıktan sonra zip dosyasını açabilir ve hemen çalıştırabilirsiniz. Programı aynı zamanda USB Stick’ten veya disketten de çalıştırmak mümkün.

IsoBuster İle Kurtarma

IsoBuster, Unstoppable Copier ile karşılaştırıldığında çok daha zengin bir işlev kapsamına sahip. Yazılım, Unstoppable Copier gibi, hasarlı CD’leri güvenli bir şekilde okuyabiliyor. Bir diğer başarılı işlevi ise oluşturduğunuz imaj dosyalarını okutabilme özelliği. IsoBuster’ın desteklediği imaj biçimleri şunlar: DAO, TAO (Duplicator), ISO (Nero, BlindRead), BIN (CDRWin) ve IMG (CloneCD).

IsoBuster, bunların içindeki tüm dosya ve dizinleri gösteriyor. Seçtiğiniz dosyaları daha sonra fare tıklamasıyla sabit diskinize kopyalayabiliyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Diş Macunu ve Buzluk Yöntemi

Garip ama gerçek: Diş macunu ve buzlukla kurtarma

Çizik CD’leri veya DVD’leri kurtarmak için değişik yöntemler mevcut. Garip gelse de diş macunuyla amatör bir şekilde veya cila makinesiyle profesyonel bir şekilde çizik CD’leri tekrar okunabilir hale getirmek mümkün.

Dişmacunu ve yumuşak bir bezle çiziklerin üzerini (CD/DVD’nin ortasından başlayarak dışa doğru) cilalayın ve daha sonra CD’yi ılık suyla yıkayıp durulayın. Bu yöntem çoğu durumda işe yarayacaktır. Burada bilmeniz gereken bir nokta da, CD’nin başında takılmalar yaşanıyorsa, problemli yerin daha ziyade CD’nin ortasında olduğudur; uzunçalar plaklarda olduğu gibi dışta değildir.

SkipDoctor

CD üzerindeki çizikleri gidermek için bir diğer profesyonel, ancak pahalı yöntem de, cilalama cihazı, temizlik maddeleri ve çok ince zımpara kâğıdından (veya keçeli ovma bezi) oluşan tamir setleri. Bu cihazlardan biri de yaklaşık 40 dolar’a satılan SkipDoctor. Çizik CD’ye, tamir setiyle birlikte gelen cilalama (yeniden yüzeylendirme) sıvısı püskürtülür ve CD SkipDoctor’a yerleştirilir. CD’yi bir defa komple sola veya sağa çevirdikten sonra, yapmanız gereken tek şey bezle kurulamak ve keçeli kağıtla cilalamaktır. Kirlilik derecesine veya çiziğin derinliğine bağlı olarak bu işlemin birkaç defa tekrarlanması gerekebilir, böylece istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Dondurma Yöntemi

Değerli gümüş diskleri kurtarmak için forumlarda başka bir yöntemden daha söz ediliyor. Çizik CD’lerinizi bir buz torbasına koyun ve iki saatliğine buzlukta dondurun. Bazı kullanıcılar aynı yöntemi sabit disklerinde de veri kurtarmak için kullanıyorlar. Yöntem her zaman işe yaramıyor, ancak disklere herhangi bir zarar da vermiyor.

Optik Sürücü Seçenekleri

Her şeyi daha iyi okuyan optik sürücüler

Bilgisayarınızda eski bir DVD sürücüsü veya yazıcısı varsa, yeni bir sürücü satın almak, çizik CD’lerle olan sorunlarınızı en aza indirebilir.

DVD sürücü: Teac DV-516E

Sadece bir DVD sürücüye ihtiyacınız varsa ve DVD yazıcı kullanmayacaksanız, Teac’ın DV-516E DVD sürücüsünü size önerebiliriz. Bu sürücü DVD’leri 16x ve CD’leri de 48x hızında okuyabiliyor.Aygıtın en önemli özelliği ise okuma sırasında fazla gürültü çıkarmaması ve çok başarılı bir hata düzeltme işlevine sahip olması. Fiyat olarak da bir DVD yazıcıya göre çok daha hesaplı (yaklaşık 30 dolar).

DVD yazıcı: LG GSA-4163B

LG’nin GSA-4163B modeli DVD’ler, DVD-RAM’lar ve CD’ler için çok hızlı bir yazıcı. Çift katmanlı komple bir DVD’yi yazmak için ihtiyaç duyduğu süre de oldukça iyi. LG, ayrıca çok iyi bir hata düzeltme işlevine sahip. 2,6 sone’lik çalışma gürültüsünün farkına normalde pek varılmıyor. Ayrıca cihazın medya uyumluluğu da çok iyi. LG GSA-4163B’nin fiyatı yaklaşık 70 dolar.

Sonuç

Çizik CD’lerinize ikinci bir şans verin. Önemli bir CD veya DVD’niz okunamayacak derecede çizildiyse bu durum can sıkıcı ve pahalı olabilir, ama dünyanın sonu demek de değil.Verilerinizi kurtarmak için halen bir şansınız olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Unstoppable Copier mucizeler yaratamasa da iyice çizilmiş CD’leri tekrar okuyabiliyor. Sadece çok uzun zamana ihtiyaç duyması yazılımın işlevselliğine darbe vuruyor. Sorunu daha hızlı ve konforlu bir şekilde çözmek isteyenler shareware alternatifi IsoBuster’a yönelmeliler.

Çizik CD sorununu başka yöntemlerle de çözebilirsiniz. Diş macunu veya SkipDoctor cilalama cihazı çoğunlukla iyi sonuçlar verebiliyor. Acil durum çözümü olarak da diski buzlukta dondurmak mümkün.

Sürücünün yaşı da disklerin okunmasında önemli bir rol oynuyor. Teac DV- 516E gibi yeni bir DVD sürücüsü veya LG GSA-4163B gibi yeni bir DVD yazıcı çok başarılı hata düzeltme işlevlerine sahip.

Tüm bunların dışında, elbette çizikleri önlemek için en iyi yol CD’leri iyi bir şekilde muhafaza etmekten geçiyor. CD/ DVD’lerinizi kullandıktan sonra her zaman zarfına veya kutusuna geri koyun ve özellikle de asla verilerin yazılı olduğu yüzünün üzerine koymayın.

Alıntıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    Enver
    03 Ağustos 2017 - 01:26

    Kardeşim aylardan beri aradığım programı sen sundun. Allah senden gani gani razı olsun. Çok ama çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir