Evde Kolay İcatlar Yapın

İcat  veya buluşlar insan hayatında var olan işlemleri kolaylaştıracak yeni düzenlemelerde bulunmak şeklinde açıklanabilir. Gerçi açıklama çok kısa oldu ama yinede temel olarak bilgilenme için gerekli bilgileri içermekte. Hepimiz çeşitli icatlar yapmaya çalışmışızdır. Bazı icatlar kişilerin sahip olduğu bilgi ve beceriler sayesinde sonuca ulaşır ama yarı yoldada kalındığı olur. İcat yapabilmede basit düşünme ve ihtiyaçları saptama gibi ön plana çıkan bilgiler olmakta. Burada evde yapılabilecek oldukça basit icatları sizinle paylaşacağız.

Kolay Elektrik Motoru İcadı

Malzemeler

1-Motoru yerlestirmek için düz bir zemin

2-Ince uzun bir demir

3-Iletken tel

4-Devreyi açip Basit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar kapamak için anahtar

5-Miknatis ( yuvarlak seklinde)

6-Ortasi esit Basit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar delik Basit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar iki plastik seritler

Deneyin Yapilisi ;

Uzun ince demirin üzerine iletken teli yuvarlak miknatisin ortasinda düzgün bir sekilde dönecek sekilde saralim. Sarma isi bittikten sonra Basit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar motorun yerlestirilecegi zemini ha-zirlayalim. Düzgün zeminin üzerine Basit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar ortasi esit sekilde Basit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar delik Basit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar iki plastik seriti ince demirin uzunlugunda yerlestirelim. Çünkü üzerine iletken tel sarili akim makarasi bu iki serit arasinda dönecektir. Seritler yerlestirildikten sonra ; yuvarlak seklindeki miknatisiBasit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar bu iki serit arasina yapistiralim. Akim makarasinin iletken tel sarili kisminin tamaminin miknatisin orta kisminda kalmasina dikkat edelim. Uzun ince demirin üzerine sardigimiz iletken telin uçlarini demirin bir ucuna getirip havaya kaldiralim ( bunlar motorun topaçlari görevini görecekler). Bu topaçlara dönme esnasinda devamli degmesi için iki tane tel uzatip Basit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar bu telleride miknatisin üzerine yapistiralim. Bu tellere adaptörden gelen kablolari baglayalim çünkü bu tellere akim makarasina elektrigi saglayacaklar. Devreyi istedigimiz zaman açip kapamak için Basit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar devreye bir adaptör baglayalim.Adaptörden gelen bir kabloyu anahtarin girisine baglayalim diger ucunu ise motora direk baglayalim. Anahtarin girisine bagladigimiz kabloyu üzerini kapatalim çünkü elektrik kaçagi olabilir. Anahtarin girisinden sonra çikisinada bir kablo baglayip onu da motora baglayalim ve kablonun üstünü öretelim. Elektrik motorunu yaptiktan sonra devreyi açalim. Sayet motorun akim makarasinda hafif bir kipirdama varsa elimizle akim makarasina dönderelim. Elektrik iletken tel içerisinden geçerken miknatisin etkisiyle dönmeye baslayacaktir.

Elektrik enerjisi bu deneyde gördügümüz gibi bir dönme hareketiyle çevrilmis olur.

Motorun miline bir pervane baglarsaniz motor vantilatör veya aspiratör görevi görür.

Motorun miline bir karistirici düzenegi baglarsaniz bir mikser elde edersiniz.

Bu sekilde elektrik motorunun kullanildigi bir çok yer sayabiliriz. Önemli olan motorun dönme hareketini uygun yerlerde Basit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar uygun sekilde kullanabilmektir.

Evde Basit Termos İcadı

Temelde termos; Havanın iletkenliğini asgari düzeye indirme amaçlanmış bir yapıya sahiptir. Hava ile temasını hangi yüzeyde olursa olsun engellenen madde konumundaki sıcaklığını daha uzun süre muhafaza eder. Benzer özelliğe örnek çift camlarda (ısıcam) da faydalanarak kullanmaktayız.

Aşağıdaki anlatımdan yola çıkarak bizde kendimize bir basit termos yapabiliriz:

Malzemeler:

  •  1 adet poliüretan köpük (Sıvı tüp 500 ml)
  •  2 adet kola pet şisesi ( Biri 1Basit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar5 lt biride ufak su ebatında)
  •  bant
  •  1 çift ameliyat eldiveni
  •  1 adet maket bıçağı
  •  1 adet 8 lik inşaat çivisi

Termos Yapılışı

yukardaki resimdeki yeşil pet şişenin kapak kısmı ile ile alt kısmını düzgün bir şekilde kesip çıkarıyoruz kapak kısmı artık işimize yaramıyacak onun yerini içene yerleştireceğimiz ufak pet şişe alıcak.

Şimdi ufak su şisesini kestiğimiz yeşil pet şisenin içine sokup kapak kısmı dışarı gelecek bir şekilde bantlarla tutturuyoruz…

Daha sonra yeşil pet pette polüritan köpüğün taşmasını sağlıyacak delikler açıyoruz burda dikkat edilecek husus fazla buyuk deilk ve çok sayıda açmamak .

Şimdi yeşil pet şiş örneğimizin alt kısmı ana gövdeye içine tekrar geçirerek bantlarla tutturalım.

Bunları yaptıktan sonra Basit İcatlar ve Yapılışları - Evde Yapilabilecek İcatlar -Kolay İcatlar poliüretan köpüğü 5 dakka kadar çalkalayıp ucuna tetikli borusunu takalım. Ve önemli husus bu köpükler sıkılırken normal spreylerin tersine baş aşağı tutulmalıdır. .

Şimdi yaptığımız yeşil pet şişeyi kapak kısmı alta gelecek bir şekilde dengede sabitleyip şişenin alt tarafı bölelikle üst tarafta kalmasını sağlıyalım ve bu üst tarafta kalan yerden köpüğün hortumunu sokabileceğimiz bir delik açalım. köpüğün hortumunu bu delikten içeri sokarak sıkmaya başlayındoldukca cubuğu geri cekerek içinin olduğu gibi köpük doldurup ve üstüne açtığımız ufak deliklerden dışarı fışkırana dek uygulayın. Burda dikkat edilecek diğer husu ameliyat eldivenlerini takmanız. Çünkü tene değen bu köpük zararlı madde içerdiğinden tahriş eder. Buyuzden ameliyat eldiveni kullanın ve dökülüp damlaması kuvvetle muhetemel köpük artıkları için bu işlemi bir musaşba yada gazete kağının üstünde yapmanızı öneririm.

Köpük havadaki nemle birlikte şişmeye başlıyacaktır. İlk sıkıldığı konumdandaha fazla yer kaplamaya başlar taşmalar olabilir. Köpüğün bir özelliği budur. kendi hacminden 3-4 kat büyüklükte alanı şişerek kaplıcayacaktır bu yüzden fazla sıkmamaya itina gösterin.

Artan taşan köpükleri silmeyin bırakın kurusun kuruduktan sonra ayırmak daha kolaydır.

Tüm bunları gerçekleştirdiğimizde yeşil pet şisenin içine s oktuğumuz ufak su şişesi artık köpükle kaplanmış dış hava şartlarının iletimine engel izalasyon sağlanmış olucaktır. Tam kuruma için 1 gün beklenebilir. Kuruma süresi havadaki nemle orantılıdır. İster yeşil pet şişeyi dikkatli bir şekilde köpüğün kuruduğundan emin olduktan sonra keserek çıkartabilir ve üzerini kaplıyabirsiniz. bu sizie kalmış tavsiyem hiç dokunmadan deliklerden cıkıp kuruyan köpükleri temizleyip yseşil pet şişenin üzerini kaplamanız daha uygun olur.

Artık kendi imalatımız olan basit bir termos sahibisiniz.

Limon Pili İcadı

GEREKLİ MALZEMELER :

  • 4 Ad Limon (Eksi ve sulu olanlar tercihimizdir)
  • 4 Ad Çivi (Çinko yani galvenizli olanlardan)
  • 4 parça Bakır (bakır olan her şey olabilir)
  • 1 Ad Led ve yeterince tel

Deneyin Amacı 

Bir kasa limon kullanarak piknikte cep telefonu şarj edilebilir mi?
YAPILIŞI:Önce resimde gördüğünüz gibi Limonun bir tarafına çinko diğer tarafına bakır malzemeyi batırıyoruz, bu arada çinko çivi (-), bakır olan kısım (+) voltaj oluyor

4 limonu birbirine resimdeki gibi bağlıyoruz

Ve kablo uçlarına bir led takıyoruz ve “aaaa led yandııı” diyoruz ve şaşırmış gibi yapıyoruz

Bir led’i yaktık ama neticede ve dört limondan 3,50 volt elektrik elde edildiğini gördük