Çocuklar İçin Evde Yapılabilecek Basit İcatlar

Sponsorlu Bağlantılar

Evde Kolay İcatlar Yapın

İcat  veya buluşlar insan hayatında var olan işlemleri kolaylaştıracak yeni düzenlemelerde bulunmak şeklinde açıklanabilir. Gerçi açıklama çok kısa oldu ama yinede temel olarak bilgilenme için gerekli bilgileri içermekte. Hepimiz çeşitli icatlar yapmaya çalışmışızdır. Bazı icatlar kişilerin sahip olduğu bilgi ve beceriler sayesinde sonuca ulaşır ama yarı yoldada kalındığı olur. İcat yapabilmede basit düşünme ve ihtiyaçları saptama gibi ön plana çıkan bilgiler olmakta. Burada evde yapılabilecek oldukça basit icatları sizinle paylaşacağız.

Kolay Elektrik Motoru İcadı

Malzemeler

 • İletken tel
 • Uzun ve ince bir demir çubuk
 • Yuvarlak şekilli mıknatıs
 • Devreyi açıp kapatmaya yarayan anahtar
 • Ortası delik iki adet plastik şerit
 • Adaptör

Elektrik Motoru Deneyinin Yapılışı

Uzun ince demirin yuvarlak mıknatısın ortasında dönmesi için iletken teli demire sarıyoruz. Düz bir zemine demir parçasının uzunluğunca iki adet plastik şeriti yerleştirelim. Demir çubuk yani akım makarası bu bu ikiş şerit arasında dönecek. Daha sonra mıknatısı bu iki şerit arasına yapıştırın. Demir çubuk üzerine sarılı telin tam olarak bu mıknatısın üzerine gelmesine dikkat edin.

Daha sonra uzun ince demirin üzerine sarmış olduğunuz iletken telin uçlarını demirin bir ucuna getirip havaya kaldırın (motorun topaçları bunlar olacak). Daha sonra iki adet teli dönerke bu topaçlara değecek şekilde uzatıyoruz ve bu telleri mıknatısa yapıştırıyoruz.  Adaptörden gelen kabloları da bu tellere yapıştırın. Akım makarası ile bu tellere elektrik gelecektir.

Devreye bir adaptör bağlayarak açıp kapatma işlemini de tamamlayalım. Daha sonra anahtarın girişine adaptörden gelen bir kabloyu bağlayın ve kablonun diğer ucunu da motora bağlayın. Anahtar girişine bağlanan kabloyu açıkta kalmayacak şekilde bant ile vs kapatın. Çünkü elektrik kaçağı olabilir. Daha sonra anahtarın çıkışına da bir kablo bağlayıp diğer ucunu motora bağlayın. Yine aynı şekilde elektrik kaçağı olmaması için kabloyu bant ile sarın.

Şimdi elektrik motorumuzu tamamladık ve devreyi açıyoruz. Eğer akım makarasında hafif bir oynama var ise eliniz ile akım makarasını döndürün. Mıknatısın etkisi ile dönmeye başlayacaktır.

Deneyin Sonucu

 1. Görüleceği üzere elektrik enerjisi bir dönme hareketiyle çevrilmiş oldu.
 2. Bu motorun miline bir pervane bağlamanız halinde motorumuz vantilatör görevi görecektir.
 3. Eğer bir karıştırıcı bağlarsanız bu defa motorumuz karıştırıcı görevi gören bir miksere dönüşür.
 4. Motorun bu dönme hareketini ihtiyacınıza göre farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Evde Basit Termos İcadı

Termosun görevi hava iletkenliğini en az seviyeye indirmek ve böylece içerisindeki maddenin sıcaklığını daha uzun süre korumaktır.

Şimdi kendimize basit termos yapmak için aşağıdaki adımları uygulayalım.

icat, buluş, teknoloji, tasarım

Malzemeler:

 • 2 adet pet şişe (pet şişeler farklı ebatlarda olsun)
 • Yapıştırıcı bant
 • 500 ml tüp şeklinde sıvı 1 adet poliüretan köpük
 • Maket bıçağı
 • 1 adet 8’lik çivi
 • 1 çift ameliyat eldiveni
 • Gazete veya naylon

Termos Yapılışı

Biz bir adet 1,5 litrelik bir gazoz şişesi ile 500 ml’lik bir su şişesi kullandık. Resimde de göreceğiniz üzere yeşil gazoz şişesinin alt kısmını kesip çıkarıyoruz. Aynı şekilde şişenin kapak kısmını da kesip çıkarıyoruz.

Daha sonra 500 ml’lik su şişemizi kestiğimiz yeşil pet şişenin içine yerleştiriyoruz. Kapak kısmı yeşil şişenin kestiğimiz kapak kısmına denk gelecek şekilde yerleştirin ve bant yardımı ile sıkıca yapıştırın.

Daha sonra yine resimde de göreceğiniz gibi yeşil pet şişede delikler açıyoruz. Köpüğümüzün dışarıya taşmasını sağlayacak deliklerdir bunlar.

Yeşil pet şişenin kestiğimiz alt kısmını ana gövdeye denk getirerek iyice bantlıyoruz. Daha sonra köpüğümüzü 5 dk kadar çalkalayın ve ucuna tetikli borusunu takın. Şimdi yeşil şişemizi ters çevirelim ve alt kısmından köpüğün borusu girecek kadar bir delik açalım. Daha sonra gazete yada naylonu serelim. Daha sonra eldivenleri giyin ve bu delikten köpüğün borusunu iyice sokun ve köpüğü sıkmaya başlayın. Köpük doldukça boruyu yukarı çekin ve şişenin içi iyice köpükle dolsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Deliklerden dışarıya akan köpükleri temizlemeyin. Bırakın kurusun ve kuruduktan sonra daha kolay temizlenir.

Köpük sıkma işinden sonra içerideki su şişemizin etrafı iyice köpükle kaplanmış oldu ve hava ile teması kesildi. İyice kuruduktan sonra ister yeşil pet şişenin etrafını kendi zevkinize göre kaplayın isterseniz de yeşil pet şişeyi kesip çıkarın.

Sonuç olarak kendi termosumuzu icat etmiş olduk.

Limon Pili İcadı

Malzemeler Neler?

 • 4 tane limon (sulu ve ekşi olması daha iyidir)
 • 4 adet LED
 • 4 parça bakır
 • 4 adet çivi (Galvenizli ve çinko olsun)
 • Bir miktar tel

Deneyin Amacı :
Bir kasa limon ile elektrik olmayan bir ortamda cep telefonu şarj etmek mümkün mü?

Deneyin Yapılışı

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere limonun bir tarafına çinko çivi (- voltaj) diğer tarafına bakır malzemeyi  (+ voltaj) batırıyoruz.

icat, buluş, teknoloji, tasarım

Aşağıdaki resimdeki gibi 4 limonu birbirine bağlıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

icat, buluş, teknoloji, tasarım

Daha sonra kablonun uçlarına led lambaları bağlayın.

icat, buluş, teknoloji, tasarım

icat, buluş, teknoloji, tasarım

Yukarıdaki resimde de göreceğiniz üzere led lambayı yaktık. Sonuç olarak dört adet limon ile 3,50 volt elektrik elde ettik.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(3) Yorum

  nazlı
  16 Nisan 2014 - 19:11

  çooooook zorr yani ben kolay istemiştim wwww….

  rıdvan
  22 Mart 2013 - 15:35

  vayy

  rumeysa
  03 Mart 2012 - 15:24

  acaba bi icat projesi bize8 marta kadar yapabileceğimiz bi icat söyle misiniz lütfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir