Çok Televizyon İzlemenin Beyne Zararları ve Alzheimer Riski

Sponsorlu Bağlantılar

Fazla TV İzlemek Beyni Öldürür!

Çok fazla televizyon izlemenin insanları pasifleştirdiği, düşünmekten alıkoyduğu ve daha kolay yönlendirilebilir toplumlar haline getirdiği bilinen bir gerçek. Ancak son yapılan bir araştırmada çok televizyon izlemenin beyni öldürdüğü ortaya çıktı.

Amerika’nın Califaronia eyaletinde yapılan bir araştırmada fazla televizyon izlemenin alzheimer riskini artırdığı ve beyni öldürdüğü ortaya çıktı. ABD’de San Fransisco’da bulunan Kuzey California Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nün yaptığı ve Alzheimer Derneği’nin Konferansı’nda açıklanan sonuçlara göre günde 4 saatten fazla televizyon izleyen insanlarda bunama riski artıyor ve hareketsiz yaşam bilişsel becerileri kötü etkiliyor.

televizyon beyin

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun süren bu araştırmada 25 yıl boyunca bir grup insan genç yetişkinlik çağlarından takip edildi. Özellikle gençler ve çocukların buna çok dikkat etmesi gerektiğini söyleyen California Üniversitesi’nde psikiyatri, nöroloji ve epidemoloji profesörü olan Kristine Yaffe, önemli bilgiler verdi.

Yaffe’ye göre sadece televizyon ve egzersiz yapmayan insanlar değil, elektronik aletlere bağımlı yaşayan insanlar da risk altında. Fakat Kristine Yaffe’ye göre bu aynı zamanda iyi bir haber. Bilimadamları yıllardır Alzheimer hastalığının tedavisini ve nasıl önleyebileceklerini araştırıyordu. Bu araştırma sonucuna göre daha hareketli bir yaşam sürerek insanlar Alzheimer riskini azaltabilir. Benzer bir sonuç bunama hastaları için de daha önce birçok araştırmada yer almıştı. Egzersizin bunamayı önlüyor ve Alzheimer hastalığı riskini azaltıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir