Dünyanın En Uzun Yaşayan Canlısı Hangisidir?

Sponsorlu Bağlantılar

Hangi hayvan daha uzun yaşıyor?

Dünyanın en uzun yaşayan hayvanı hangi diye tahminde bulunabilir misiniz? Tahminde bulunsanız bile aklınıza bu canlının ismi gelmesi çok zor olur. Çünkü dünyanın en uzun yaşaya hayvanı Arctica islandica yani Ming adı verilen bu deniz canlısıdır.

Mind isimli bu canlı yumuşakça şubesinde ve çift kabuklu sınıfında yer alıyor. Mind isimli bu hayvan 507 yıl yaşadı. İngiliz araştırmacılar tarafından Atlas okyanusunda 2006 yılında bulunan bu canlı geminin dondurucusuna konulmasının ardından yine 2006 yılında öldü.

dünyanın en uzun yaşan hayvanı - Arctica islandica - Ming

Mind gibi uzun yaşayan canlıların sırrının ise metabolizmalarının yavaş işlemesi olarak düşünülüyor. Yine bunun gibi uzun yaşayan canlıların hücrelerindeki membranların yapısındaki yağların yükseltgenmesi sonucu açığa çıkan ve yaşlanmayı hızlandıran zararlı kimyasal maddeler çok daha yavaş bir şekilde açığa çıktığı için çok uzun yaşıyorlar.

Aslında en uzun yaşayan hayvanlar süngerler fakat ilkel canlı türü oldukları için kabul görmeyebiliyor. Çok hücreli organizmalar olmasına karşın süngerlerde bilinen şekli ile dokular, organlar, kas hücreleri ve sinirler bulunmuyor. Bazı sünger türleri 15 bin yıl yaşayabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir