Gezegen mi daha büyük yoksa yıldız mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Gezegen mi daha büyük yoksa yıldız mı? [/box]

Cevap:

Yıldız ve gezegenler büyüklükler bakımında birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Yıldızlar gezegenlerden çok çok daha büyüktürler. Bunu anlayabilmek için en küçük yıldızın Güneş olduğunu söylememiz herhalde yeterlidir. Güneş’in çapı Dünya’nın çapının 109 katı (1.5 milyon km), hacmi 1,3 milyon katı ve ağırlığı 333.000 katı kadardır. En küçük yıldızın büyüklüğünün bu kadar olması diğer yıldızlar için herhalde bir fikir vermiştir.

gezegen, uzay, bilim

Yıldız ve Gezegenlerin Büyüklükleri

Yıldız Büyüklüklerinin Karşılaştırılması

Yıldız Hakkında Kısaca

Yıldız, ağırlıklı olarak hidrojen ve helyumdan oluşan, yoğun ve karanlık uzayda ışık saçan gökyüzünde bir nokta olarak görünenplazma küresi. Bir araya toplanan yıldızların oluşturduğu gökadalar gözlemlenebilir evrenin hâkimidir. Dünya’dan çıplak gözle görülebilen yaklaşık 6 bin dolayında yıldız vardır ve Dünya’ya en yakın yıldız, aynı zamanda Dünya üzerindeki yaşamın kaynağı da olan Güneş’tir.

Gezegen Hakkında Kısaca

Gezegen veya planet, Güneş’in etrafında dolanan gökcismidir.[kaynak belirtilmeli] Dar anlamıyla, Güneş Sistemi içinde, Güneş’in doğrudan uydusu olan ve Uluslararası Gökbilim Birliği (IAU) tarafından bu tanıma uygun bulunmuş 8 gök cismini belirlemede kullanılır. Güneş Sistemi’nde, resmi olarak kabul edilen ‘sekiz gezegen’den başka, bu cisimlerle boyut, yörünge ve fiziksel özellikler açısından aynı gruba konabilecek yeni gök cisimlerinin keşfedilmesi, bir yandan da başka yıldızların etrafında da Güneş Sistemi gezegenlerine benzer gök cisimlerinin dolandığının saptanması, ‘gezegen’ tanımının sınırlarının bulanıklaşmasına neden olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir