İnsanlar Eskiden Mi Daha Zekiydi Şimdi Mi Daha Zeki? İşte Cevabı!

Sponsorlu Bağlantılar

50 Yıl Önce Daha Zekiydik

Yıllar geçtikte teknoloji daha da ilerliyor, her gün yeni buluşlara imza atılıyor ve bir çok yenilik hayatımıza dahi oluyor. Kısacası dünya sürekli değişiyor. Peki insanoğlunun zekası bu değişimin içerisinde ileriye mi yoksa geriye mi gidiyor? Yapılan bir araştırmada insanoğlunun son 50 yılda zekasının gelişimi incelendi.

Kanada’da faaliyet gösteren Montreal Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada son 50 yılda insanoğlunun zekası incelendi ve dünya genelinde 1 IQ puanı toplu zeka seviyesinde düşüş meydana geldiği saptandı.Bu IQ azalmasının nedenini de araştıran uzmanlar teknoloji ve kötü beslenme alışkanlıklarını tespit etti.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte insanoğlunun zeka seviyesinin düşmesine neden olan etkenler;

zeka akıl beyin

IQ Seviyesini Düşüren Nedenler

1- Doymuş yağlı (margarin) besinler tüketmek: Beynin dopamin hormonu salgılamasını engelliyor, hafızaya zarar veriyor ve beynin reaksiyon verme süresini uzatıyor.

2- Aynı anda birden fazla işle uğraşmak: Beynin yakıt olarak ihtiyaç duyduğu bir şeker çeşidi olan ‘glikoz’ daha hızlı harcanıyor, bu da beynin yorgun düşmesine neden oluyor.

3- Google ile aramak: Beyni tembelliğe alıştırıyor ve hafıza gelişimini engelliyor.

4- Fazla fruktoz alımı: Meyve, bal ve sebzelerde bulunan doğal şeker fazla alındığında beyin aktivitelerini yavaşlatıyor.

5- TV şovlarını izlemek: Beyni tembelleştiriyor.

6- Uykusuz kalmak: Öğrenme yeteneğini azaltıyor.

7- Uzun süre sakız çiğnemek: Dikkatin dağılmasına neden oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir