Mumya Ötzi’nin Sırları Ortaya Çıkıyor!

Sponsorlu Bağlantılar

Buz Adam Ötzi Araştırılıyor

Avusturya-İtalya sınırındaki Alplerde 5300 yıl önce yaşayan ve bütün dünyaya Mumya Ötzi diye tanıtılan buz adamın sırları bilim adamları tarafından bir bir ortaya çıkarılmaya başlandı.En eski mumya olarak buzların arasında bugüne kadar çürümeyerek gelen Ötzi’yi dağcılar bulmuştur.

Ötzi’nin dünyanın en eski kan örneğine rastlanıldığı söyleniyor. İtalyan ve Alman bilim adamları, atomik kuvvet mikroskobu kullanarak, sırtına saplanan ok yüzünden ölen ve bir buzul kütlesi içinde bulunan Bakır Çağı’na ait Ötzi’nin kan örneklerini araştırdı.

mumya, ötzi, buz adam

Bolzano’daki Avrupa Akademisi Mumyalar Enstitüsü başkanı ProfesörAlbert Zink, bu kan örneklerinin, günümüz insanınkine bir hayli benzediğini belirtti. Bilim adamları son yirmi yılda, Avusturya-İtalya sınırında iki tırmanışçı tarafından bulunan Ötzi’nin karın, bağırsak ve dişlerinden veri topluyordu.

İsmini bulunduğu bölgeden alan Ötzi, kahverengi saçlı ve 0 kan tipinesahipti. 5.300 yıl önce dağa tırmanırken sırtına yediği ok tarafından ölen Buzadam’ın, öldüğünde 45 yaşında olabileceği belirtiliyor.

Zink ve ekibi tarafından kullanılan nanoteknoloji uygulaması sayesinde, Ötzi’nin doku yüzü tarandı. Kullanılan bu uygulama doku üzerinde hareket ettikçe, sensörler üç boyutlu bir görsel oluşturarak, dokuyu en ufak noktalarına ve çizgilerine kadar inceledi.

Mumyanın Sırları

Zink, ekibiyle incelediği alyuvar hücrelerinin, günümüz insanındaki gibi tipik halka şeklinde olduğunu belirtti. Bu alyuvar hücrelerin günümüze kadar dayanmasının hayli ilginç olduğunu söyleyerek, adli tıbbın bu verileri kullanarak günümüz cinayetlerini çözmesine yardımcı olacağını ekledi.

Bu yılın başlarında bilim adamlarının çıkardıkları gen haritasına göre, Buzadam’ın yakın-doğu kökenlerine karşı bir şekilde kahverengi gözlü ve kalp hastalıklarına eğilimliolduğu belirlenmişti. Ötzi, Neolitiktarım toplumları arasında yaygın olan laktoz duyarlılığına sahipti ve ayrıca keneler tarafından yayılan bakteriyel bir enfeksiyon olan Lyme hastalığının ilk taşıyıcılarındandı.

Zink çalışmalarını, Bolzano’daki İtalyan meslektaşları ve Münih’teki Nano Bilimleri Merkezi’nden Marek Janek ve Robert Stark ile birlikte yürüttü. İnceledikleri şeyin kan örneği olduğundan şüphe etmemek için, bilim adamları Raman spektroskopi denilen alternatif bir analitik yöntem kullandılar. Bu yöntemde, lazer ışığı doku örneğini aydınlatıyor ve saçılan ışığın analizi sayesinde çeşitli moleküllerin teşhisi gerçekleşiyor.

Zink son olarak, ekibiyle birlikte Ötzi’nin enzim, protein ve bağışıklık sistemini inceleyerek, bu alanda daha geniş kapsamlı bilgiler elde etmek istediklerini belirtti.

Kaynak: chip

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir