NASA: Jüpiter’in Europa Uydusunda Su Bulundu!

Sponsorlu Bağlantılar

Jüpiter’de Su Buharı Bulutları Görüldü!

NASA tarafından verilen yeni bilgiler bütün insanlığı heyecanlandırdı. Hubble Uzay Teleskobu tarafından gönderilen yeni görüntülerde Jüpiter‘in uydularından biri olan Europa’da su buharı bulutlarının olduğu görüldü. Buzlu bir yüzeye sahip olan Europa uydusunun buzlu yüzeyinin altında su olduğuna inanan bilim adamları bu buzlu yüzey üzerinde gördükleri yüksek irtifa su buhar bulutları sayesinde bu tezlerini güçlendirdiler. Europa uydusundaki su buhar bulutları varlığını dile getiren ilk ekip 2012 yılında San Antonio araştırmacıları olmuştu.

Jüpiter uydusu Europa‘nın yüzeyinde görülen bu su buharı bulutları sayesinde dünya dılında bir gezegende su varlığını gösteren en önemli kanıtlar oldu. NASA Yöneticisi Geoff Yoder tarafından yapılan açıklamada, Europa’nın okyanus sisteminde potansiyel yaşam olanaklarına ilişkin umutları arttırdığını söyledi. Bundan böyle Europa‘daki mevcut su potansiyeli üzerine NASA tarafından detaylı araştırmalar yapılacağını söyledi.

jupiter-europa-uydusunda-su-buhari

Europa uydusunun 200 kilometre yükseklikte su buharı bulutlarının yer alması uygun atmosfer koşullarını da yerine getiriyor. Elde edilen bütün bu görüntüler YouTube üzerinden yayımlandı.

Europa Uydusundan Görüntüler (Video)

15 ay boyunca çekilen 10 farklı görüntünün, Jüpiter‘in uydusu Europa‘daki su varlığına ilişkin önemli kanıtları ortaya koyabileceği ifade ediliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir