NASA Tarafından Kendi Kendini Onaran Madde Geliştirildi! Terminator Tarzı Malzeme

Sponsorlu Bağlantılar

Kendini Saniyeler İçinde Onaran Madde

Yeni teknolojiler ile bizleri tanıştıran NASA, devrim niteliğinde bir buluşa daha imza attı. NASA tarafından geliştirilen yeni bir madde, kendi kendini onarabilme özelliğine sahip. Uzayda daha uzun kalabilme açısında çok büyük bir buluş olan bu madde, saniyeler içerisinde kendi kendini onarabiliyor.

Hem uzaya gönderilen astronotların giydiği elbiseler hemde mekik ve uyduların daha dayanıklı olmaları için bu maddenin buluşu çok önemli.  Uzun zamandır yapılan çalışmalar sayesinde geliştirilen kendi kendini onaran madde bir çok yeniliği de beraberinde getirecek.

Sponsorlu Bağlantılarrr

Bu yeni madde hasar aldığı zaman saniyeler içerisinde kendisini yenileyebiliyor. İçerisinde özel bir sıvı bulunan bu maddenin dışı katı polimer kaplı. Madde darbe aldığı zaman içerideki sıvı dışarı çıkıyor ve oksijen ile temas eder etmez katılaşıyor. Böylece hasarlı bölge onarılmış oluyor. Akıllara gelen soru ise uzayda oksijen olmadığı için onarmanın nasıl gerçekleşeceği? Bunun için uzay araçlarının dış kısmına oksijen barındıran bir katmanın yerleştirilmesi gerekiyor.

nasa kendi kendini onaran madde

NASA tarafında bu maddenin içerisi sır olarak saklanıyor. Maddenin daha fazla geliştirildikten sonra uzay çalışmalarından kullanılması bekleniyor. Kendi kendini onaran bu maddenin otomobillerden akıllı telefonlara kadar çok büyük bir alanda kullanılabileceği belirtiliyor.

Kendini Onaran Madde Videosu

Aşağıdaki videoda NASA’nın bu madde hakkında paylaştığı görüntüler yer alıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir