Nükleer Atıkları Değerlendirmenin Yolu: Nükleer Pillerle Elektrik Üretimi

Sponsorlu Bağlantılar

Nükleer Atıklar İle Elektrik Üretildi!

Nükleer  santraller bütün dünya için en önemli enerji üretim istasyonlarıdır. Ancak nükleer santrallerin ortaya çıkardığı nükleer atıkların doğayı kirletmesi ve insan sağlığını tehdit etmesi nükleer santrallerin varlığını her zaman sorguluyor. Çünkü ortaya çıkan nükleer atıkları binlerce yıl doğada kalıyor. Nükleer atıkların doğaya zarar vermemesi için ise ülkelerin çok büyük bütçeler ayırarak bu atıkları saklamaları ve sürekli denetlemeleri gerekiyor. Ancak saklama ve denetleme konusunda bir çok ülke yetersiz olduğu için bilinçli bir çok insan ve çevreci kuruluşlar nükleer santrallere karşı durarak temiz ve sağlıklı bir gelecek için mücadele ediyor.

İngiltere’nin Bristol Üvinersitesi’nde yapılan bir çalışma nükleer santrallerin tehlikesini tamamen ortadan kaldırdığını gösteriyor. Bilim adamları nükleer santrallerin ortaya çıkardığı nükleer atıklardan bataryalar üretmeyi başardı ve bu bataryalarla elektrik üretti. Doğaya zarar vermeyecek şekilde nükleer atıkları elmas haline getiren bilim adamları böylece doğa dostu elektrik üretmiş oldular.

nukleer-atiklardan-yapilan-elmas-piller-ile-elektrik-uretimi

Nükleer santrallerde kullanılan grafit maddesinden üretilen bu elmaslar insan eliyle üretildiği için mücevher olan elmaslar gibi değerli değiller. Bu elmaslar özel bir kaplama yöntemi ile kaplanarak herhangi bir sızıntı yapmamasını sağlanıyor. Bu sayede bir muzdan daha az radyasyon yaydığı belirtiliyor. Bu elmaslar içerisinde yer alan radyoaktif Karbon 14 izotoplarını sayesinde kendi kendilerine enerji üretiyorlar. Tamamen güvenli olan bu nükleer piller için hem bakım ihtiyacı olmuyor hemde doğayı hiçbir şekilde tahrip etmiyor.

Bitmeyen Elmas Piller

Nükleer atıklardan oluşturulan bu elmas pillerin ömrü ise mucize gibi. 5730 yıl sonra bu nükleer pillerin sadece yarısı kullanılmış oluyor. Buda insanlık tarihine eş değer. Yani bitmeyen piller de diyebiliriz. Bu pilleri uydular, uzay istasyonları, kalp pilleri gibi sürekli enerji gerektiren alanlarda kullanılması planlanıyor. Zamanla akıllı telefon ve diğer şarj edilebilir cihazlar için pratik kullanım formları geliştirilecektir.

Nükleer Elmas Piller İle Enerji Üretimi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir