Uzayda kaç gezegen var?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Uzayda kaç gezegen var?

Cevap:

Uzaydaki gezegenler

Gezegeni tanımlarken bir yıldızın etrafında dönen gök cismi olarak tanımlarız. Bizim bulunduğumuz güneş sisteminde ise 8 adet gezegen bulunmaktadır. Güneş de bir yıldızdır ve etrafında dönen gök cisimleri gezegen olarak tanımlanmaktadır.  Bu 8 gezegen ise şunlardır;

Uluslararası Gökbilim Birliği’nin (IAU), kabul ettiği Güneş Sistemi’nin sekiz gezegeni, Güneş’e yakınlık sıralarına göre şunlardır:

  1. Merkür
  2. Venüs
  3. Dünya
  4. Mars
  5. Jüpiter
  6. Satürn
  7. Uranüs
  8. Neptün

rp_gezegen.jpg

Bu sekiz gezegenin dışında daha önce gezegen olarak tanımlanan Plüton IAU’nun yeni tanımlamasına göre Cüce Gezegen olarak kabul edilmektedir.

Uzayda ise milyarlarca galaksi bulunmaktadır ve bu galaksilerde milyarlarca gezegen olma ihtimali çok yüksektir. Ancak böyle bir bilginin doğruluğu henüz diğer galaksilere gitmenin imkansız olması nedeniyle ispatlanması imkansızdır.

Güneş dışı gezegenler

Güneş dışı gezegen, Güneş Sistemi’nin dışında ve başka bir yıldızın yörüngesinde bulunan gezegendir. 1990’lı yıllarda teknolojinin yeteri kadar gelişmesiyle ilk defa dolaylı olarak bir Güneş dışı gezegen tespit edilmiştir. Bugüne kadar 800’den fazla Güneş dışı gezegen tespit edilip doğrulanmıştır. Bu gezegenler Güneş Sistemi’nin gezegenlerine nazaran çok uzakta olmasından dolayı çoğu Jüpiter’i andıran gaz devleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir