TV’de Divx Filmler Nasıl İzlenir?

Divx formatını duymuşsunuzdur.Film formatları arasında sağladığı avantajlarnedeniyle fazlaca tercih edilen bu formatı kısaca açarsak;

Sponsorlu Bağlantılar

DivX’in amaci fazla kalite kaybi olmadan DvD kalitesindeki görüntüyü,Video Cd boyutunda saglamaktir.DivX formatindaki filmleri izlemek ve DivX formatinda dosyalar hazirlamak için DivX Codec’i install etmeniz yeterlidir.DivX formatindaki dosyalari Windows Media Player veya diger DivX oynatici programlar ile izliyebilirsiniz. Peki tvde divx seyretmek isterseniz ne yapmalısınız ?

DivX ile uğraşan herkesin aklından en azından bir kere DivX filmlerini TV sistemlerinden izleybilmek geçmiştir. Hatta elinde iyi bir ses sistemi de mevcut olan arkadaşlar bu iş için yanıp tutuşuyor olacaklardır. Anet news sunucularında ilk denemeden sonra günlerce anlatmaktan sıkılmadığımız bu iş için çokta ciddi emek ve para harcamak gerekmiyor ama sonuç olarak aldığınız görüntü özellikle 14″/15″ ekranlarda DivX izleyen arkadaşlar için inanılmaz olabiliyor.

Bu makale ile DivX videolarımızı evimizdeki standart bir TV den izlemenin kolay yollarını arayacağız. Ancak önce uygun konfigürasyon ve ayarları tanımak ve gerekli kurulum için adımları tanımamız gerekiyor. Adımlar karışık görünse de anlaşılması kolay bir makale olması için çalışacağız.

Nelere İhtiyacınız Var?

PC Donanım
DivX görüntüleyebilmek için gerekli donanıma sahip bir PC
TV çıkışı bulunan bir ekran kartı
Diğer Donanım
WAVECOM Broadcaster (Kablosuz bağlantı için)
Yazılım
Bir divx player (örneğin, MicroDVD, Windows Media Player 6.4 v.s.)
Yazılım ve Donanım Gereksinimleri:
Piyasadaki pek çok yeni ekran kartında artık TV out standart olarak geliyor. Ucuz bir ekran kartı işinizi görebilir. Ancak ekran kartınızın kalitesi aldığınız görüntünün kalitesi ile doğrudan orantılı olduğundan bu adımı oldukça dikkatli atmanızı tavsiye ederim.

Muhtemelen DivX izlemek için yeterli donanıma zaten sahipsiniz. Ancak en sorunsuz sonuç için aşağıda ki donanıma sahip olduğunuzu umuyorum.

Hardware
600 MHz CPU (Şahsen TVout için 433MHz kullanıyorum)
128 MB Ram
PCI Ses kartı
TV output özelliğine sahip bir ekran kartı
Yazılım
Windows 98, ME, 2000, yada XP

Doğru Ekran Kartı Seçimi

Donanım konusunda kesin bir şey söylemek çok zor ancak doğru ekran kartının önemini daha önce belirtmiştik. Bu nedenle eğer yeni bir ekran kartı alacaksanız öncelikle üreticinin web sayfasını, destek ve forum alanlarını iyice incelemenizi, donanım ile ilgili haber gruplarını, forumları ve güvendiğiniz arkadaşlarınızın görüşlerini dikkate almanız en kesin sonucu verecektir.

PC’den TV’ye Bağlantı

Bu adımda 2 seçeneğiniz var, kablolu ve kablosuz. Eğer TV’niz bilgisayarınıza yakın bir mesafede veya kablolama sorununuz yoksa kablolu çözüm hem daha ucuz hem de daha kolay olacaktır . Ancak TV ve PC farklı odalarda veya kablolama sorun yaratıyorsa fiyatları iyice düşen kablosuz çözümler sizin için en uygunu olacaktır.

Kablolu bağlantı için 2 farklı kabloya ihtiyacınız var; biri video biride ses için.Video için TV’nizin video girişine ve ekran kartınızın çıkışına göre S-Video veya RCA composite kablosu kullanmanız gerekecektir. Eğer S-Video kullanma şansınız varsa RCA composite seçeneğinden daha kaliteli görüntü alabilmeniz mümkün olacaktır. Ses için ise tahminen zaten elinizde bulunan standart bir ucu tekli bir ucu çiftli stereo kablosu kullanmanız gerekcektir. Tekli ucu ses kartınızın çıkışına çiftli ucu da TV veya ses sisteminize bağlamanız yeterli. (Bazı TV’lerde ses girişi mono olabilir bu durumda bir müzik seti kullanmanız tercih sebebidir)

S-Video kablosu:

Composite RCA kablosu:

S-Video’dan RCA’e dönüşüm kablosu

Stereo Mini Jack:

Kablosuz Bağlantı

Son günlerde network ürünlerinden cep telefonu aksesuarlarına kadar herşeyi kablosuz kullanmanın moda olmasından dolayı bu tür ürünlerinde fiyatları oldukça düştü. Bu tür ürünleri çok amaçlı olarak kullanmak mümkün olduğundan alacağınız bir alıcı-verici sistemi sadece DivX için değil evdeki diğer sistemler içinde kullanmanız mümkün olacaktır. Ülkemizde en çok satılan bu amaca hitap eden ürün olan WAVECOM pek çok büyük elektronik mağazasında ve evden çıkmak istemeyenler için www.hepsiburada.com da yaklaşık $100-$120 arası bir fiyatla satılmakta.

Açık alanda 250 m, kapalı alanda 100 m menzili bulunan ve bir alıcı, bir vericiden oluşan bu sistem aynı zamanda evdeki diğer cihazlar ve bunların uzaktan kumandaları üzerinde de etkili olabiliyor. Daha fazla detay içinHepsiburada.com a bakabilirsiniz.

WAVECOM alıcı ve vericinin kurulumu
Yukarıda anlatılan bağlantı kablolarının PC den gelen uçlarını sistemin vericisine ve TV’ye girmesi gereken bölümünüde doğal olarak sistemin alıcısına bağlamanız yeterli.

12V adaptörü alıcı ve vericinin güç girişine bağlayın.

Kanal ayarının her iki cihazda da aynı harfte olduğuna emin olduktan sonra video alıcı ve vericiyi açık durumuna getirin. TV veya VCR’ınıza göre değişecek doğru kanal veya frekans ayarını yaptıktan sonra işlem tamamlanmış oluyor.

Ekran Kartının Ayarlanması

Sponsorlu Bağlantılar

Her ekran kartı TV out için en uygun ayarlarla birlikte gelir. İlk yapmanız gereken eğer kapalıysa ekran kartınızın yazılımından veya işletim sisteminizin özelliklerinden TV out özelliğini açmak olacaktır. Bazı ekran kartları TV’de film oynatılırken PC ekranında masaüstünü gösterebilecek yeteneğe sahiptir. Diğerleri ise TV de ve PC ekranında aybı görüntüyü gösterecektir. Eğer TV deki görüntü doğru olarak ortalanamıyorsa ekran kartınızın özelliklerinden sağa, sola, yukarı ve aşağıya görüntüyü hareket ettirmeniz mümkün. Aynı zamanda yine bu seçeneklerden görüntünün parlaklığını, renk benzeri ayarları yapmanız mümkündür. Renkli bir resmi TV’ye vererek en uygun ayarı deneme yanılma tekniği ile bulabilirsiniz.

TV deki görüntü için 640×480 veya 800×600 çözünürlük kullanmanız mantıklı olacağı gibi bu tür hayati bilgiler ekran kartı üreticinizin web sitesinden veya kullanım kılavızından elde edilebilir.

Alternatifler
Ekran kartı fiyatlarının düşmesi ve DivX’in amacının yüksek görüntü kalitesi olmasından dolayı önermediğimiz ancak nispeten daha ucuz bir çözüm olan VGA/PAL çevirimi yapan cihazları kullanabilmeniz de mümkün. Bu cihazların ekran kartınızın ekran çıkışına bağlanır ve bir ucu TV’nize bir ucu da ekranınıza gider.Görüntü kalitesinde kayıplar olacağı gibi ucuz çözümler daha sonra başınızı ağrıtacaktır. Ayrıca ekran kartınızla sorun yaşamanız durumunda TvTool gibi yardımcı yazılımları web üzerinden bulabilmeniz de mümkün. Ancak bu tür yazılımların ekran kartı üreticileri tarafından tavsiye edilmediğini de bilmeniz yararınıza olacaktır.

Son Notlar
İlk denemede alınan sonuç hayal kırıklığı yaratabilir ancak denemeye devam etmenizi tavsiye ederim zira alınan sonuç sizi oldukça şaşırtacaktır. Eğer görüntüde sorun yaşıyorsanız özellikle ekran çözğünürlüğü, renk, parlaklık ayarı, ve kullandığınız kabloya dikkat etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Kurulum sonunda en sevdiğiniz DivX’inizin büyük ekranda ki görüntüsünün karşısına muhtelif yiyecek ve içecekle oturup başarınızın keyfini çıkarırken bizi tekrar ziyaret etmeyi de unutmayın.