Gizli Kodların Amacı ve Kullanımları

İki arkadaş arasında bile kimi zaman işaretlerle kimi zamanda gizli sözlerle anlaşırız.Aranızda kullandığınız kodlarla kimsenin anlamayacağı şekilde anlaşabiliyorsunuz.Bu kodlar hayatınızın bir parçası olarak sürekli kullanılacaktırç

Sponsorlu Bağlantılar

Kişisel kodl ve şifrelerin yanı sıra ülkeler veya kurumlarda bu kodları çok önemli işlerde kullanmakta.Bu kurumların kullandığı kodların amacı  gereken ve çok önemli bilgiyi çabucak verebilmek ve personel tarafından yanlış anlaşılmaması içindir. Bazı yerler çalışanlarına bilgi vermek için özel kodlar kullanır. Ve o kurum veya kuruluşun içindeki köstebeklere karşı en iyi korunma yoludur gizli kodlar.

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/287510.jpg

İşte doktorların kullandığı kodlar ve anlamları…

Doktor Kodlarının Anlamları

Doktor Kodları panik yaratabilecek veya hastanın özel hayatını tehlikeye atabilecek durumlarda anons sisteminden veya çağrı sisteminden duyurulur. Çoğu “Doktor” kodları doktorun isminin yerine kodadı konularak “Dr. __________’u çağırıyoruz” şeklindedir.

Doktor Brown: Genelde hastanelerde güvenlik görevlilerini uyarmak için kullanılır. Eğer bir hemşire veya doktor tehlikeli bir hasta tarafından zarar görüyorsa, Doktor Brown’u onların bulunduğu yere çağırırlar ve böylece güvenlik görevlileri oraya gideceklerini anlar.

Dr. Allcome: Ciddi acil durum. “Doktor Allcome 5.ci Bölüme” işi olmayan bütün tıbbi elemanların oraya gitmesi gerektiğini belirtiyor.

Dr. Firestone: Hastanede yangın. Eğer izole edilmesi gereken bir alan varsa bu da çağrının içinde doktorun gitmesi gereken yermiş gibi belirtilir.

Dr. Pyro: Hastanede/Tesisde yangın. “Dr.Pyro 3.kata çağırılıyorsunuz” demek 3. katta yangın çıkmış demektir.

Dr. Strong: Hasta için fiziksel yardım veya tutuklama lazım demektir. “Dr.Strong için çağrı var” fiziksel güçte uygun olan herkesin düşen veya yakalanması gereken bir hasta için hazır bulunması gerektiği anlamına geliyor