Günümüzde Kullanılan NASA İcatları

Sponsorlu Bağlantılar

Herkes’in Kullandığı NASA İcatları

Herkes tarafından bilinen şey NASA‘nın uzay araştırmaları yaptığıdır.Ancak NASA bilinen dışında bir çok farklı işi de yapıyor.Örneğin günlük hayatta kullandığımız icatlar gibi…NASA’nın “Herkesin İyiliği İçin” sloganı ile yola çıktığı ve geliştirdiği 6 farklı ürünü günlük hayatımızda sıklıkla kullanıyoruz.Peki bu faydalı icatlar neler bir göz atalım;

uzay

Sponsorlu Bağlantılar

Kulak Termometresi

NASA, çalışan sayısı az olan hastanelere yardımcı olmak amacıyla bu termometrenin geliştirilmesinde rol oynamıştı. Infrared teknolojisine sahip bir termometre, vücut sıcaklığını oral ve rektal yöntemlere kıyasla çok daha çabuk ve rahat bir biçimde ölçebiliyor.

Ayakkabı Astarı

Astronotların giydikleri ayakkabılar, “ay botları” olarak adlandırılmıştı. Bu ayakkabılar, iyi bir havalandırmaya sahipti. Spor ayakkabısı ürecileri, bu ayakkabılarda kullanılan astarları aldılar ve kendi ayakkabılarına uyguladılar. Dolayısıyla yeni ayakkabınızın havadar ve rahat olduğunu düşünüyorsanız, NASA’ya teşekkür edebilirsiniz.

Duman Algılayıcılar

Bazı mekanlarda tavana monte edilen duman algılayıcıları, 1970’lerde Skylab’da kullanılanlara oldukça benziyor.

Kablosuz Aletler

Taşınabilir ve pille çalışan aletler, ilk olarakBlack and Decker tarafından geliştirilmişti. Ancak onları daha işlevsel hale getiren, NASA idi. NASA’nın geliştirmesinden önce bu aletler ağırdı ve pil ömürleri kısaydı.

Su Filtreleri

Uzayda yolculuk yapan insanların temiz suya ihtiyacının olacağını düşünen NASA, meydana getirdiği kömür filtresiyle astronotlara temiz bir su sağlamayı başarmıştı. Kirli suyu içme suyuna dönüştürme, bugünkü en önemli bilimsel gelişmelerden biri sayılıyor.

Çizilmeyen Gözlükler

Gözlüklerinizi düşürdüğünüzde onları yerden kaldırıp, temizleyip, tekrar giyiyorsunuz. Gözlükleriniz çizilmiyor ve kırılmıyor. Bunun nedeni ise NASA’nın ilk çizilmeye dayanıklı lenslerimeydana getirmiş olması.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir