Stres Çarkı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Nedir bu stres çarkı?

Son günlerde herkesin elinde bu stres çarklarında var. Özellikle çocukların ellerinden düşmüyor ve çocuklar stres çarkı koleksiyonu yapmaya başladı. Adı üstünde stres çarkı yani stres atmak için kullanılan bir çark ancak yetişkinlerden çok çocuklar kullanıyor. Peki çocukları bu kadar strese sokan şey nedir ki, bu stres çarkını kullanıyorlar. Yoksa stres atmak için değil de oyun için mi kullanıyorlar? Galiba doğrusu oyun için kullandıkları gerçeği….

Stres atmak için geliştirilen bu stres çarkı, bir tane merkezde olmak üzere üç köşede yer alan rulmanlar içerisinde bulunan bilyeler sayesinde dönen bir çarktır. Bu rulmanlar içerisinde yer alan bilyelerin çıkardığı sesin insanı rahatlattığı ve bunun sonucunda stres attığı iddia ediliyor.

Stres çarkı nasıl kullanılır?

Stres çarkını kullanmak için yukarıdaki resimde de görüleceği üzere baş ve orta parmak ile ortadaki rulman tutulur. İşaret parmağı ile de köşelerden tutup çekerek yarada vurarak döndürülür. Bu stres çarkları kalitesine göre 30 saniye ile 4 dakika arasında dönebilmektedir. Stres çarkı kullandıkça hızlanmaktadır.

Bu köşelerde yer alan rulmanlar yedek olarak düşünülmüştür. Çarkın ortasında yer alan rulman yıprandığında köşelerde bulunan rulmanlardan birisi çıkarılarak merkezdeki rulmanın yerine takılır.

Çarkta bulunan rulmanları ise gres yağı yada yağ çözücülerle temizleyebilirsiniz. Bu yağlar sürülüp 15 dk kadar bekletilerek temizlenmesi sağlanır.

Stres çarkının fiyatı ve satıldığı yerler

Stres çarkları kırtasiyelerde ve marketlerde satılmaktadır. Aynı zamanda internet ortamında da bir çok alışveriş sitesinde satılmaktadır.

Stres çarklarının fiyatı ise 5 TL ile 65 TL arasında değişiyor. Kalitesine göre bu fiyat aralığında bir stres çarkı satın alınabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir