Gizlilik Ayarlarını Önemseyin!

Tüm dünyada popülaritesi olan sosyal paylaşım sitesi Facebook, aynı zamanda büyük bir risk faktörü. Neredeyse her yaştan kullanıcısı olan sitenin gizlilik ayarlarını çoğu kişi göz ardı ediliyor. Bilinçsizce kullanılan site başınıza büyük dertler açabilir. Konunun önemine dair Facebook Gizlilik Poliçesi Yöneticisi Barry Schnitt bazı açıklamalarda bulundu.

Facebook profiliniz randevu sitesinde olabilir Birçoğumuz Facebook’taki gizlilik ayarlarına önem vermez, hatta nereden girileceğini bile bilmez. Ama profiliniz herkese görünür şekilde ayarlıysa belki siz de Lovely-Faces.com’un bir üyesi olmuşsunuzdur. Haberiniz yok mu? Tabii ki yoktur, kayıt sizin isteğinizle yapılmadı ki zaten…

Sponsorlu Bağlantılar

Kendisini “çöpçatan” olarak tanıtan site, an itibariyle yaklaşık çeyrek milyon üyeye sahip. Ama sadece bir algoritma çalıştırmanız, bu üyelerin aslında çalınmış Facebook profilleri olduğunu size kanıtlar.

Konuyla alakalı olarak Facebook Gizlilik Poliçesi Yöneticisi Barry Schnitt; Facebook’un kullanıcılarının gizliliğine önem verdiğini, bu konuda yapılacak bir sızıntının kendi kurallarına aykırı olduğunu ve bu durumu önlemek için ellerinden geleni yapacaklarını söylüyor. Çünkü düzeltemezlerse başları fena halde ağrıyabilir.

Şöyle de bir ironi var ki, “Sosyal Ağ” filmini izleyenler bilir, Facebook’un hikâyesi de Mark Zuckerberg’in üniversite veritabanlarında bulunan öğrenci kişisel bilgilerini çalmasıyla başlamıştı…

Bu tuzağa düşmemek için Facebook hesabınızının “herkese açık” olmadığına emin olun. Bunun için Güvenlik Ayarları’na girerek ilgili ayarı değiştirmeniz yeterli. (Hürriyet)