Facebook’ta ‘Beğenmedim’ Uygulaması Tehlikesi

Sponsorlu Bağlantılar

Facebook’ta Sahte Uygulamaya Dikkat

Artık bilinen birşey var o da sosyal paylaşım ağı denince akla ilk gelen Facebook oluyor.Burada bunun nedenleri ayrıntılı olarak incelemeyeceğiz ama kullanıcıların çoğu için büyük sorun olan ,ve bir ara çok moda olan “beğendim” uygulaması ile ilgili.Bu uygulama aslında sosyal paylaşımı kolaylaştırıp daha fazla artırmak amacıyla yapılmıştı ama kullanım amacı diğer bazı uygulamalar  gibi yoldan çıktı.

Kötü niyetli kullanıcıların başkka amaçlar için kullanmasıyla diğer kullanıcılar için bir güvenlik sorunu olmaya başladı.Şimdilerde benzer bir mantıkla yeni bir uygulama daha devreye girmiş durumda.Ne olur ne olmaz diye uyarımızı yapalım dedik,dikkatli olun 😉

Sponsorlu Bağlantılar

Bugünlerde Facebook‘ta ‘Beğenmedim‘ düğmesi adında yeni bir sahtekarlık boy göstermeye başladı.

Facebook’da resmi olarak ‘Beğenmedim’ düğmesi gibi bir özellik bulunmuyor ve bu düğmeyi yüklediğinizde aslında zararlıyı yüklemiş oluyorsunuz. Bunun ardından zararlı, otomatik olarak tüm arkadaşlarınıza dağıtılıyor. Sahte özellik, bununla da kalmıyor ve tarayıcınızda bir JavaScript kodu çalıştırıyor.

Eğer bu zararlı sizi kandırmayı başardıysa, hemen Gizlilik Ayarlarına, oradan Uygulamalar, Oyunlar ve Web siteleri sayfasına gidin (sol altta). Burada ‘Kullandığın uygulamalar’ bölümünde ‘Ayarları düzenle’ düğmesine basın ve uygulamayı kaldırın. Bunun ardından uygulamanın gönderdiği duvar gönderilerini de silin. PC’nizi bir virüs taramasından da geçirmenizi öneriyoruz, zira Facebook’taki zararlılar teorik olarak PC’nize de bulaşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir