DNS Değiştirmek Suç Mu?

Son zamanlarda Türkiye’nin en büyük gündem maddesinden biri de internete uygulanacak sansür meselesi.22 Ağustos’da devreye girecek olan bu filtreleme medyada İnternetin Ölümü olarak da nitelendirildi.

Sponsorlu Bağlantılar

Çok ciddi tartışmalara neden olan bu filtreleme özgürlük haklarına saldırı olarak da nitelendirildi.Ancak her şey yavaş netleşmeye başladı ve gerçkelerde gün yüzüne çıktı.İnternet Medyası Derneği’nin organize ettiği özel bir toplantıda BTK başkanı Tayfun Acarer, herkesin merakla beklediği soruları yanıtladı.

Sorulan Sorular ve Cevapları

Bu soruların ikisini kısaca hatırlamakta fayda var;

SORU 1: Şu anki standart haliyle internet kullanmaya devam edecek kişiler ne yapacak?

Aynı şekilde devam edebiliyorlar. İsterlerse diğer profillere geçiş yaparak interneti daha güvenli hale getirmek için bazı kısıtlamaları tercih etmeleri de kendi elinde.

SORU 2: 22 Ağustos’tan sonra yasaklanan bazı sitelere DNS değiştirerek girmek suç olacak mı? Çünkü kurul kararında böyle bir madde var.

Şu anda ne yapılıyorsa, 22 Ağustos’ta da o yapılacak. Yani DNS değiştirip yasaklanan sitelere girmek suç sayılmayacak.

Suç ama…

Toplantı sonrasında çektirilen hatıra fotoğrafı

Yazdıklarım çok net. Ancak, burada bir noktaya temas etmemiz gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu cevapları verirken, “DNS değiştirene dokunmayacağız diyorsunuz ama kurul kararında öyle yazmıyor” dediğimizde, görmezden gelerek bu sorunu çözeceklerini belirtiyorlar. Aslında DNS değiştirip girmek suç ama biz dokunmayacağız diyor BTK.

Özetle, gösterilen tepkiler amacına ulaşmış gibi görünüyor. BTK da sivil toplum örgütleriyle konuyu değerlendirmeye devam edeceklerini, çok sık toplantılar yaparak bu konuda evrensel bir özgürlük imkanı sunmak istediklerini de samimi olarak açıklıyorlar.

Gelişmeleri, ilerleyen günlerde de takip ediyor olacağız.

Kaynak: ShiftDelete.net