İnternet Filtrelenmeye Başlıyor

Uzun zamandır tartışılan ve üzerine bir çok tartışmanın yapıldığı internet filtre sistemi her şeye rağmen yarından itibaren hayata geçiyor.BTK tarafından hazırlanan filtre sistemi neler getirecek ve neler götürecek birlikte bakalım…

Zararlı içeriklerden internet kullanıcılarını korumak amacı ile geliştirilen filtre sistemi 22 Kasım 2011 tarihi ile birlikte hayata geçiyor ve kullanıma açılıyor.Eğer sizde bu filtre sisteminden faydalanmak istiyorsanız internet hizmeti aldığınız firmaya başvuruda bulunmanız gerekecek.Çünkü bu filtre sistemi isteğe bağlı olarak verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer filtre sistemi hakkında hiçbir başvuruda bulunmazsanız mevcut internet hizmetlerini aynen kullanmaya devam edeceksiniz. Sistemi aktif eden kullanıcılara belli içerikler gösterilmeyecek. Bunlar arasında şiddet ve porno siteleri gibi içerikler bulunuyor.

Bilindiği üzere daha önce 22 Ağustos‘da kullanılmaya başlanacağı açıklanan sistem kamuoyundan gelen tepkiler sonucunda ertelenmişti. 22 Ağustos’dan bu yana 20 bini aşkın kullanıcı tarafından denenen sistem kullanıma sunuluyor.

Bazı kesimler tarafından sansür olarak nitelendirilen filtre uygulaması dünyanın bazı ülkelerinde halen uygulanıyor.

Filtreyi aktif hale getirmek için internet sağlayıcınıza başvurmanız gerekiyor. Başvuru yapmadığınız takdirde ise halen kullandığınız internette bir değişiklik ya da filtreleme yapılmıyor.