DNS Ayarlarını Değiştirmek Suç Mu?

Sponsorlu Bağlantılar

DNS Ayarları

DNS değiştirmek demek ip adres bazında yasaklanan bazı sitelere girebilmek bilgisayarınızın internete giriş ip aralığını değiştirmektir. Tabi bu tanım kısa açıklaması. Dns adresi değiştirmek genelde yasaklanan sitelere girebilmek için kullanılır. Uygulamada bir çok farklı yöntemleri olsada temelde aynı işlevi görürler bu nedenle bu işleme başvurmanın suç olup olmadığı yönündeki tartışmalar devam etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

22 Ağustos 2011 tarihinden itibaren BTK tarafından hazırlanan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” gereğince kullanıcılara seçme zorunluluğu getirilecek 4 tip internet filtre paketi ile DNS ayarları çöpe atılıyor.

Peki bu ne demek? DNS kullanarak yasaklı sitelere girmek suç mu? DNS değiştirenler 22 Ağustos itibariyle kanun önünde suçlu mu olacak ?  İşte cevaplar!

DNS Değiştirmek İşe Yarıyor Mu?

Bugüne kadar hangi sebeple olursa olsun erişim engeli bulunan sitelere DNS değiştirerek girmek mümkündü ancak 22 Ağustosta aktif olacak filtre uygulaması ile Domain Name Server (DNS) değişikliği, yasaklı etki alanlarına girişi sağlayamayacak zira bu uygulama, sitelerin alan adları ile beraber servis verdikleri ip adreslerini de yasaklayacağı için mevcut DNS ayarlarının değişimi ile sitelere erişmek artık mümkün olmayacak.

Yabancı Ülkelerde DNS Kullanılıyor Mu?

Çin, İran, Küba, Kuzey Kore gibi ülkeler hariç DNS servisleri; “kullanıcıların internete erişimlerini hızlandırmak veya daha işlevsel hale getirmek” için kullanılıyor.  ÖrneğinOpenDNS hizmeti ülkemizde çoğu kişi tarafından yasaklı sitelere paravan erişimi sağlamak için kullanılsa da Batılı ülkelerde bu servis şirket içi internet denetimini sağlamak, facebook,msn gibi mesai saatleri içerisinde personeli meşgul edebilecek internet hizmetlerini sınırlandırmak için kullanılıyor.

DNS Kullanmak Suç Mu?

Mevcut durumda bazı internet kullanıcılarının DNS ayarlarını değiştirerek yasaklı sitelere erişim sağlayabildikleri biliniyordu.

Şimdiye kadar herhangi bir hukuksal yaptırıma tabi tutulmayan bu durum, internet filtresi uygulaması ile birlikte yasal bağlayıcılığa kavuşacak zira filtreyi delmek veya delmeye çalışmak bu düzenlemeye göre suç kapsamında değerlendirilecek.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir