E-Devlet Üzerinden İkametgah Belgesi Alma (Resimli Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

İkametgah Belgesini E-Devletten Almak Mümkün

İkametgah belgesi nereden alınır sorusu hiç bu kadar kolay cevap bulmamıştı. Resmi devlet işlemleri için en fazla istenen belgelerden birisi de ikametgah belgesiydi. İkametgah belgesi almak için muhtarlıkların ve nüfus müdürlüklerinin kapılarını aşındırıyorduk. Ancak ikametgah belgesini bundan böyle internet üzerinden alabileceğiz.

İnternet üzerinden ikametgah belgesi almak için E-Devlet kapısını kullanacağız. İkametgah belgesini e-devletten nasıl alacağınızı öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Sponsorlu Bağlantılar

E-Devlet’ten İkametgah Alma

İlk önce buraya tıklayarak e-devlet sitesine giriş yapın. Daha sonra sağ üst köşeden “Sisteme Giriş” butonuna tıklayın ve TC Kimlik numarası ve şifre ile giriş yapın.

Daha sonra Ana sayfada yer alan “e-Hizmetler” seçeneğine tıklayın yada üst kısımdaki arama kutusuna “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” yazın ve çıkan sonuca tıklayın.

e-devlet sitesi

Biz  “e-Hizmetler” seçeneğine tıkladık ve açılan sayfada sol menüde yer alan “N” harfine tıkladık. Ve aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere  “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” seçeneğine tıklıyoruz. ve karşımıza gelen bilgilendirme yazınızı onaylayarak “Devam Et” diyoruz.

e-devlet ikametgah belgesi alma 1

Daha sonra karşınıza aşağıdaki erkan gelecek. Bu ekranda kimlik bilgilerinizi görüntüleyeceksiniz ve alt kısımda yer alan “Belgenin Neden Verileceği” alanında gerekli seçimi yapıyorsunuz. Seçim yaptıktan sonra açılan gerekli alanları doldurup “Sorgula” butonuna tıklıyoruz.

17-03/04/ikametgah-alma.jpg

Sorgulama işlemi tamamlanınca aşağıdaki gibi ikametgah belgeniz karşınıza çıkacak. Bu sayfadan sağ üst köşede yer alan “Dosyayı İndir” butonuna tıklayarak ikametgah belgesini indirebilirsiniz.

e-devlet ikametgah belgesi alma 3

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir