Facebook Şifre Çalma, Kırma Yöntemleri ve Önlemler

Sponsorlu Bağlantılar

Facebook Şifrenizi Koruyun

Bütün dünyada sosyal kimlik olarak hemen hemen herkesin sahip olduğu Facebook hesabı, kötü niyetli insanları hedefi haline gelmiş durumda. Sosyal hesaplarınız sizin hakkınızda çok önemli bilgileri de barındırdığı için dolandırıcıların ve korsanların da hedefi haline gelmiş durumda. Bu yüzden Facebook hesabınızın güvende olduğundan emin olmanız gerekiyor ve Facebook şifre kırma yöntemlerine karşı önlemler almanız gerekiyor. .

Çalınan Facebook hesabınız kişisel bilgilerinizin yanı sıra, fotoğraflarınızın, videolarınızın, arkadaşlarınızın ve kısacası bütün arşivinizin de çalınması anlamına geliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Gelin şimdi Facebook şifre çalma yöntemlerine, Facebook hesaplarının nasıl çalındığına ve bu yöntemlere yani hesabınızın çalınmamasına karşı nasıl önlemler almanız gerektiğine göz atalım;

facebook güvenlik

Facebook Şifre Kırma Yöntemi ve Önlemi

Facebook’da şifre kıranların kullandığı en önemli yöntem şifre kombinasyonu deneme programlarıdır. Bu programlar çeşitli kombinasyonlarla şifrenizi tahmin etmeye çalışır. Eğer basit bir şifreniz var ise büyük ihtimalle tespit edecektir. Bu yüzden uzun, harf, sayı ve karakterlerin yer aldığı şifreler kullanın. Ve şifreleriniz aralıklarla değiştirin.

Facebook Girişli Sitelere ve Önlemler

Facebook şifresini çalmak için en çok kullanılan yöntemlerden birisi de bir web sitesi üzerinden kullanıcıların giriş yapmasını sağlama ve buradan hesap bilgilerini ele geçirmedir. Dolandırıcı web sitelerinin “Facebook ile bağlan” tarzı giriş yöntemleri sizi tuzağa düşürebilir. Bu yüzden güvenmediğiniz ve ilk defa gördüğünüz sitelere Facebook ile bağlanmayın.

Güvenlik Sorulana Karşı Önlem

Facebook hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için genellikle güvenlik sorularından yardım alırız. Ancak “ilkokul öğretmeninizin adı”, “doğduğunuz yer”, “ilk evcil hayvanınızın ismi” gibi güvenlik soruları kötü niyetli yakın arkadaşlar tarafından tahmin edilebilir. Bu yüzden bu tarz güvenlik sorularına doğru cevaplar vermeyin. Yade bu tarz cevaplar için sadece sizin anlayacağınız şifreli yanıtlar verin. Örneğin güvenlik cevaplarının başında ve sonunda “X” harfi kullanabilirsiniz.

rp_Bilgi_Guvenligi3.jpg

Önemli Bilgiler İle Hesap Çalmaya Önlem

Hesabınızı çalmak isteyen kişi şifre yenileme basamaklarına geldiğinde bilgilerinizin soru olarak sorulması adımı ile karşılaşır. Eğer arkadaş listeniz ve benzeri önemli bilgileri herkese açık yapmışsanız bu sorulara rahatlıkla cevap vererek şifrenizi kırabilir. Bu yüzden arkadaş listenizi ve önemli bilgilerinizi herkese açık yapmayın ve gizlilik ayarlarından değiştirin.

Şifrenizi Bilgisayarlara Kaydetmeyin

Kısa süreliğine kullandığınız yada ödünç aldığınız bilgisayarlar ile Facebook hesabınıza girerken, tarayıcı size şifrenizi kaydetmeyi önerecektir. Kesinlikle şifrenizi kaydettirmeyin. Ayrıca giriş yaparken “beni hatırla” seçeneğine de tıklamayın. Bu gibi durumlarda tarayıcı şifrenizi kaydedecektir. Ve bu keydettiğiniz şifreleri kötü niyetli kişiler şifre çözme programları ile öğrenebilir.

rp_virus1.jpg

Tanımadığımız Virüslü Mailleri Açmayın

En sık karşılaşılan şifre çalma yöntemi ise virüslü e-postalardır. Tanımadığınız kişilerden gelen e-postaları ve bu e-postalarda yer alan resimleri, linkleri ve exe uzantılı dosyaları sakın tıklayıp açmayın. Çünkü bu tür dosyalar bilgisayarınıza virüs yerleştiriyor. Bu virüs her girdiğiniz sitedeki şifreleri kaydederek karşı tarafa iletiyor. Buna önlem olarak antivirüs programı kesinlikle kullanmalısınız ancak yine tanımadığınız maillerdeki dosyaları sakın açmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir