Google Açıkladı: Başka Sitelere Link Vermek SEO İçin Zararlı Mı Faydalı Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Başka Sitelere Link Vermek Kriter Değil!

Web site sahipleri yıllardır kendi sitelerinden başka sitelere link vermenin SEO açısından zararlı olduğu görüşündeydi. İçerik üreticileri bu yüzden başka sitelere link vermekten kaçınır ve link verirken de genellikle nofolow kullanırdı. Bunun nedeni ise Google sıralamasında link verdiği siteyi yukarı çıkarmamak ve kendi sırasını aşağılara düşürmemekti. Peki gerçekten de böyle miydi?

Yıllardır Google için bir kriter olduğu düşünülen bu bilginin gerçek olmadığı ortaya çıktı. Hemde bu gerçeği bir Google çalışanı açıkladı. Bu yanlış bilgiyi tarihe gömen isim ise Google’ın İsviçre ofisinden John Mueller oldu. Gerçekleştirilen online toplantıda sorulan bir soru üzerine Mueller, dışarıya verilen linklerin, arama sonuçlarında siteleri sıralamak için kullandıkları yüzlerce faktörden biri olmadığını belirtti.

rp_google-in-en-cok-arananlari-1016942.Jpeg

 

Yıllardır bilinen bu SEO kuralının Google için bir kriter olmadığı ortaya çıkınca site sahipleri çok şaşıracak. Artık gönül rahatlığı için başka sitelere link verilebilir.

Google Online Toplantı Videosu

Yapılan bu açıklamadan sonra, özellikle içerik üreticilerin “site dışına link verirsek, SEO avantajını kaybederiz” düşüncesini bir kenara bırakıp, gelen ziyaretçiyi doğru içeriklere yönlendirerek, verimli bir web deneyimi yaşatmanın en iyi yol olduğunu bilerek içerik üretmelerinde fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  admin
  19 Eylül 2017 - 16:54

  link verdiğiniz site kaliteli ve faydalı bir site ise fayda sağlar.

  alper
  18 Eylül 2017 - 22:30

  link vermek zararlı olmamakla beraber bize fayda sağlarmı acaba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir