İnternet Bağımlılığı Nedir? Zararları ve Tedavisi?

Sponsorlu Bağlantılar

İnternet ve Bilgi Çağı

Çağımız bilgi çağı. Bunda en büyük pay şüphesiz internetin ancak burada da şöyle bir durum karşımıza çıkmakta  “internetin fazla kullanılmas”. İlk başta bunda ne gibi bir sorun olabilir diye sorulabilir ancak konuyla ilgili araştırma yapan bir kurum araştırmadan elde ettiği sonuçlara göre fazla internet kullanmanın yarar yerine zarar verdiğini açıkladı. Bu sonuç  internetin kullanımında belirli ölçülerin aşılması (buradaki ölçülerden kasıt günlük zaman limitidir ) durumunda bağımlılık kavramı devreye girmekte.

İnternet Bağımlılığının Zararları

Fazla internet başında kalanlar dikkat! İnternet bağımlılığı üzerine yapılan araştırma sonuçları internet bağımlılarını bekleyen büyük tehlikeyi ortaya koydu. Öyle ki, internet bağımlılığının beyinde değişikliğe yol açtığı belirlendi. İnternet beyne kokain hasarı veriyor!

Çin’de yapılan bir araştırmada, yaşları 14 ve 21 arasında değişen gençlerin beyinleri manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yöntemiyle tarandı.

Katılımcılar arasında kontrolsüz internet kullanımı olarak tanımlanan internet bağımlıları da bulunuyordu.

İnternet bağımlısı gençlerin beyinlerindeki sinir liflerinden oluşan beyaz maddenin değişime uğradığını belirten araştırmacılar, beynin duygular, dikkat, karar verme ve bilişsel kontrolle ilgili merkezlerini birbirine bağlayan sinir liflerinin bağlantılarının da hasar gördüğünü kaydetti.

Benzeri hasar, alkol ve kokain bağımlılarında da görülüyor.

Araştırmacılar, her 10 internet kullanıcısından birinin internete bağımlı hale geldiğini belirledi.

“Plus One” adlı dergide yayımlanan araştırma sonuçlarının, bağımlılar için yeni tedavi yöntemlerinin bulunmasına yardımcı olması bekleniyor.

Worcesters Üniversitesi araştırmacıları da bir süre önce yaptıkları çalışmada, akıllı telefonların bağımlılığa yol açtığını, çok sayıda kullanıcının “hayali titreşimler” duyduğunu açıklamıştı.

 

İnternet Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Oyun, internet, bilgisayar, chat gibi teknolojik aletlerin yoğun kullanımı sonucu sosyal, akademik ve psikolojik sorunlar oluşabilmektedir. Bilgasayar, internet bağımlılığı gibi  bağımlılıkların tedavisinde bireysel program uygulanmaktadır.

Bilgisayar ve internet yaşamımızda artık çok önemli bir yere sahip olduğu bir gerçektir. Bilgisayarsız, internetsiz bir yaşam düşünmek mümkün değil diyebiliriz. Bu nedenle diğer bağımlılıklarda olduğu gibi, bağımlılığı oluşturan durumu tamamen yasaklamak, bilgisayar ve internet bağımlılığı tedavisinde bir çare olmamaktadır. Bilgisayar ve internet bağımlılığı tedavisindeki amaç, kişinin bir daha bilgisayar ve internet kullanmaması değil, bilgisayar ve internet kullanımını kontrol etmeyi öğrenmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu özelliği nedeniyle bilgisayar ve internet bağımlılığı tedavisinde bilişsel davranışçı teknikler kullanılmaktadır. Bireysel görüşmeler, bilişsel davranışçı tedavi teknikleri, BATEM tarafından geliştirilen Bilgisayar Kullanımını Kontrol Programı (KOP)®, ailenin tedaviye katılımı, aile eğitiminden oluşan bir bilgisayar, internet bağımlılığı tedavisi yaklaşımıdır. Sekiz haftalık paket programdan oluşmaktadır.

İnternet bağımlılığı tedavisinde kullanılan Bilgisayar Kullanımını Kontrol Programı, BATEM tarafından özel olarak geliştirilmiş bir bilgisayar programıdır. Bu programda bilgisayar ve internetin kontrollü kullanılabilmesi hedeflenmiştir.

Program; bilgisayarın dolayısıyla internetin belirlenen bir süre içinde, belirli bir süre kullanımını sağlamaktadır. Örneğin, bir baba şifresini girerek bilgisayarın bir haftada 16 saat çalışmasını sağlayabilir. Kullandıkça sürenin giderek azaldığı ekrandan görülebilmektedir. Bu sürenin sonunda bilgisayarın çalışması durmaktadır. Bilgisayarı tekrar şifre sahibi olan kişi çalıştırabilmektedir. Böylece kişi bilgisayar, internet kullanımının süresini kontrol etmeyi öğrenebilmektedir. Program kolaylıkla kullanılabilmekte ve bilgisayarda hiçbir sorun yaratmamaktadır.

Bilgisayar, internet bağımlılığı tedavisi bireysel görüşmelerden oluşmaktadır.Sorunu olan genç, eğer görüşmeye gelmeyi red ederse, bu durumda ebeveynlere danışmanlık hizmeti verilmektedir.

İnternet bağımlılığı tedavisi, internet bağımlılığı nedir, internet bağımlıları ne yapmalı, bilgisayarın zararları, internetin zararları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir