İnternetten Satılan Kopya Telefonlara Dikkat

İnternet üzerinden yapılan alışverişler artmakta.Ama bu artış beraberinde sağladığı kolaylıklar kadar bazı dezavantajlarda getirmekte.Bu konuyla ilgili bir haberi burada paylaşmak istedim.Haber internet üzerinden alınan cep telefonları ile ilgili.İnternet üzerinden ucuza satılan cep telefonlarının bir kısmı yurda kaçak yollardan sokulduğu için bir süre sonra tamamen kullanıma kapanmakta.Bu yöntemle cep telefonu satan bir çete grubu yakalanarak etkisiz kılındı.Eskiler boşuna “ucuz etin yahnisi……” sözünü söylememişler.Siz siz olun ucuz diye herşeye kanmayın.

35 bin kaçak telefonu klonlamışlar

Sponsorlu Bağlantılar

Çin’den kaçak yollarla yurda soktukları cep telefonlarına IMEI numarası klonladıktan sonra internet üzerinden sattıkları ileri sürülen 4 kişi suçüstü yakalandı.

Bir ihbarı değerlendiren İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, Fatih’in Tahtakale semtindeki bir iş yerine operasyon düzenledi. Operasyonda, aralarında iş yeri sahibi Yılmaz A’nın da bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerle IMEI numaraları kopyalanan 350 adet kaçak cep telefonu, bu telefonlara ait şarj cihazları ve bataryaları ile 3 bilgisayar ele geçirildi.

Zanlıların yurt dışından kaçak getirilen pahalı cep telefonlarına sisteme kayıtlı IMEI numaralarını kopyaladıkları, daha sonra telefonları ünlü bir internet satış sitesinde oluşturdukları ”Kampanya Dünyası” isimli sanal mağazada orijinalmiş gibi satışa sundukları belirlendi.

Zanlıların 100 dolara mal ettikleri kaçak telefonları internet sitesinde 250 ile 500 lira arasında satışa sundukları, bir yılda aynı yöntemle yaklaşık 35 bin adet telefon sattıkları öğrenildi.

Emniyet yetkilileri, yaklaşık 15 günlük çalışma sonunda kopyalanan IMEI numaralarının tespit edilerek iptal edildiğini ve cep telefonlarının kullanılamaz hale getirildiğini bildirdi.

Emniyette işlemleri tamamlanan 4 kişi, ”Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet”, ”nitelikli dolandırıcılık yapmak suretiyle haksız kazanç elde etme” suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi.