Kablosuz Ağlar Ağaçlara Zarar Verir Mi?

Son yapılan bazı araştırmalara göre     kablosuz ağların çevreye zarar verdiği açıklandı.Bilindiği gibi kablosuz ağlar birçok yeniliğide beraberinde getiren bir teknoloji.Gerçi çoğu teknolojik gelişmenin yaraları kadar zararları olduğunuda biliyoruz ama kullanmamak gibibir seçeneği en son düşünüyoruz.

Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada kablosuz ağların ve GSM şebekelerinin yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde bulunan ağaçlarda garip bazı hastalıklar gözlendiği ortaya çıktı.

Sponsorlu Bağlantılar

5 yıl boyunca yapılan gözlemler sonucunda hiçbir bakteri ya da parazit ile açıklanamayan bu ağaç hastalıklarının sebebinin kablosuz ağların yaydığı radyasyon olduğu düşünülüyor.

5 yıl önce ağaçların %10’unda görünen bu rahatsızlıklar şu anda ağaçların %70’inde görülüyor. Öte yandan şehir hayatına uzak yerlerdeki ağaçlarda herhangi bir sorun olmadığı da belirtiliyor.

İnsan sağlığı açısından düşünecek olursak; 1 yıl boyunca bir Wi-Fi erişim noktasının yanında yaşamak ile 20 dakikalık bir cep telefonu görüşmesi yapmak hemen hemen eşit miktarda radyasyona maruz kalmamıza neden oluyor. Bu durumda kablosuz ağlar için değil GSM şebekeleri için endişelenmek daha mantıklı görünüyor.

Yine de bu araştırma sonuçlarının doğruluğu kanıtlanırsa kablosuz ağların zararları konusundaki tartışmalar yeniden alevlenebilir.