Mancınık Nasıl Yapılır? Mancınık Yapımı (Resim-Video)

Sponsorlu Bağlantılar

Mancınık

Filmlerde gördüğümüz mancınıklar tarih öncesinde kullanılan bir çeşit savaş aletidir.Mancınıklar özellikle duvarları ve surları yıkmak için kullanılırdı.Mancınıkların etki ve tahrip gücü büyüklüklerine göre değişmektedir.Aşağıda mancınık yapımını resimlerle anlattık ve 2 adette video ekledik.Umarım faydasını görürsünüz…

Mancınığın Özellikleri

Mancınığın yayı, önceleri boynuzdan yapılırdı. Ama kısa bir süre sonra, bunun, elde kullanılan küçük mancınıklar için yeterli olmasına karşılık, ağır mızrak ve taşları atacak güçte olmadığı anlaşıldı. Yeni silahta, boynuzdan yapılan yayın yerine, iki sağlam ağaç kol takıldı ve yay teli, bu kolların uçlarına bağlandı. Kolların öteki uçları, bükümlerin arasına sokulur, bu düzenek, bir ağaç çerçeve içine takılır, ya çerçeveye sokulan çubuklarla ya da mandallı bir çarkla sıkılırdı. Bu silah, Romalı komutanlar tarafından çok beğenildi. Benzer mancınıklarla Sosen zamanlarda yapılan deneylerden anlaşıldığına göre, söz konusu silahlar, bir zıpkını 400 metreye (normal yayla ulaşılması olanaksız bir menzil) kadar atabiliyordu.

Sponsorlu Bağlantılar

Mancınık Yapımı

Karşı ağırlıklar, kol yere doğru çekilir ve yerde bir iğne ile yapılan maksimum yükseklik yükseltilir.Sapan açılı pin üzerine yerleştirilir.

Aks yerine iki destek konulur.Merkezde olacak şekilde tutturmak gerekir.

Sapan dizgenin dişlileri yıpratmasını önlemek için ucunda dikilir. Sapan kese pijama eski bir çift yapılır. Bir çentik dışında her iki tarafın alınmıştır ve yuvarlak bir şekil vermek koşulu ile dikilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Açılı pinler ayarlamalar büyük artış ya da etkinlik azalması neden olabilir. Sallanan sapan ark tanjant 45 derece olduğunda Optimal, sapan bir ucunu bu pin doğru kayıyor. Bir pin göz kanca açılı pin kol indirilir hemen altında bulunan aracılığıyla yerleştirilir. Bir emniyet mekanizması gibi çalışır ve iki eliyle yük ve sapan pozisyon boşaltır. Iki alt göz kancaları sadece herhangi bir ekstra dize çalışan parçaların açık tutmak için vardır.

Bu hazır modunda güvenlik mekanizmasıdır. Çatal pim aşağı kolu tutar. Iplik pin bir mesafeden bağlı pin çekme için kullanılır .

Mancınık Yapımı Videoları

Video 1

Video 2

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(3) Yorum

  edip
  05 Nisan 2012 - 20:39

  bnce mancınığı öğrenciler yapamaz zaten fen öğretmenimiz mal gibi keşke ölse fen öğretmenimiz hep beni dövüyor

  esin
  10 Aralık 2010 - 16:46

  bence birazda tam baştan sona video olarak yapsanız (türkçe lütfen)

  […] Mancınık Nasıl Yapılır? Tıklayın… Mancınık […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir