Masaüstü Bilgisayar Alırken Kısaca Bilmeniz Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Masaüstü Bilgisayar Alacaklara Rehber

Bilgisayar teknoloji her geçen gün gelişiyor.Bilgisayar teknolojisinin son geldiği nokta olarak da tablet bilgisayarları gösterebiliriz.Ancak her ne kadar olursa olsun diz üstü bilgisayar, tablet bilgisayarlar ve son olarak da yeni ortaya çıkmayan başlayan ultrabooklar kesinlikle bir masaüstü bilgisayarın yerini vermiyor.

Özellikle çalışanlar ve oyun oynayanlar için masaüstü bilgisayarlar vazgeçilmezdir.Şimdi bizde size masaüstü bilgisayar alamaya karar verenler yada masaüstü bilgisayarlarını yenilemek isteyenler için kısaca bir rehber hazırladık.Bu rehber ile masaüstü bilgisayarı alırken yada toplarken gönlünüze göre bir bilgisayarınızın olmasını sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

İşlemci Seçimi

Bilgisayarınızın verdiği bütün kararları idare eden bir yonga. Bilgisayarınızın yaptığı her şey oradan kontrol ediyor. İşlemci yavaşladıkça bilgisayarınızda yavaşlar.Çift çekirdekli işlemciler tercih edin.

RAM Seçimi

Fiziksel bellek RAM, bilgisayarın kısa süre içinde bilgisayardaki bilgi ve programlara ulaşmasını sağlar. Daha fazla RAM, daha hızlı bilgisayar demektir.Bu yüzden RAM’i oldukça yüksek seçin.Önerimiz en az 2GB olsun fakat 4GB RAM en idealidir.

Sabit Disk Seçimi

Bütün dosyaların depolandığı yerdir.500 GB ve üstü olması idealdir.

Çözünürlük Nasıl Olmalı?

Çözünürlük, ekrandaki yatay ve dikey piksellerin sayısıdır.Ekran keskinliğini doğrudan etkiler.Ekran çözünürlüğünü yüksek seçin.Özellikle oyun oynayanlar dikkat etsin.

Optik Okuyucu Seçimi

Bilgisayarınızdaki CD veya DVD okuyucu, bir lazer ve lens yardımıyla optik olarak bilgilere ulaşır. Yeni modellerde Blu-ray teknolojisi kullanılıyor.Blu-ray biraz lüks kaçabilir ama olmasa olur.

Ekran Kartı Seçimi

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızdaki grafik ve monitör çıkışları bu parçaya bağlıdır. Bazen ayrı olarak bulunan ekran kartı bazen de işlemciye tümleşik olarak yer alır.Ekran kartının harici olarak en az 1GB olmasına dikkat edin.Oyun severler için tavsiyemiz 2GB ekran olsun ve başı hiç ağrımasın.

Super-TFT-LED  Seçimi

Parlak ve canlı renkler için ekrana eklenen parlak bir kaplama, Video izlerken hoşunuza gidebilir ama yansımaya da çok müsaittir.Ekran olarak tavsiyemiz kesinlikle LED’dir.LED teknolojili ekranlarda görüntü daha net ve canlıdır.Üstelik parlamayı önleyici modelleri de mevcuttur.

Sandy Bridge

İntel firmasının yeni nesil işlemcilerinin kod adıdır. Bu işlemciler i3, i5 ve i7 olarak 3 sınıfa ayrılır.Size işlemci tavsiyesi olarak i5 öneriyoruz.Ağır programları ve büyük oyunları çalıştırması açısında i5 yada i7 tercih ediniz.

HDMI Olmalı Mı?

Bilgisayarınızı yüksek çözünürlüklü  ikinci bir ekranda  görüntüleri izlemenizi sağlar.En az bir tane HDMI girişi olursa hiç fena olmaz.İlerde lazım olabilir.

Sizlere masaüstü bilgisayar alacağınız zaman rehberlik etmesi açısından küçük liste hazırladık.Umarız faydasını görürsünüz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir