Nicel Gözlem Nedir? Ne Demektir?

Sponsorlu Bağlantılar

Nicel Gözlem Tanımları

Nicel gözlem hakkında sizlere birkaç tanım sunacağım.Araştırma ve derlemelerim sonucu elde ettiğim sonuçları sizlerle paylaşıyorum.Hangi tanım sizin için daha uygun ise onu tercih edin.İşte size 3 farklı Nicel Gözlem tanımı…(Nitel Gözlem Nedir? Ne Demektir?)

Nicel Gözlem Nedir?

Nicel gözlem bilimsel bir gözlem yöntemidir.Bu gözlem ölçmeye dayanılarak yapılır.Nesneldir ve  herkesçe aynıdır.Nicel gözlemin sonucu rakamsal olarak belirten bilimsel gözlemlerdir. Örnek vermek gerekirse; ısıtılan su 100 derecede kaynar dediğimizde bu nicel bir gözlemdir.

Nicel Gözlem Ne Demektir?

Mutlaka ölçü aracı kullanılır. Olayı tanıtmanın yanında ölçümlerini de verir. Nitel gözleme göre daha doğru ve sağlıklıdır. Örnek; Büyümekte olan bu bitkinin 5 cm. uzaması veya 50 gr. kütle artışı göstermesi gibi. Bu gözlemler ne kadarlı sorulara cevap olur.

Nicel Gözlem Anlamı

Nicel gözlem ise sonuçların daha kesin olduğu gözlemlerdir. Nicel gözlemlerimizin sonucunu genel olarak rakamlarla ifade edebiliriz ve bu diğer kişiler içinda anlam ifade eder. Mesela gözlem sonucunda “su 0 (sıfır) santigrad derece de donar diyorsak bu nicel bir gözlemin sonucnda ortaya çıkmış ifadedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    meryem
    06 Ekim 2010 - 17:11

    ya ben örnek istiyorum zaten bu örnekleri okulda veriyolar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir