Nitel Gözlem Nedir? Ne Demektir?

Sponsorlu Bağlantılar

Nitel Gözlem Tanımları

Nitel gözlem hakkında sizlere birkaç tanım sunacağım.Araştırma ve derlemelerim sonucu elde ettiğim sonuçları sizlerle paylaşıyorum.Hangi tanım sizin için daha uygun ise onu tercih edin.İşte size 3 farklı Nitel Gözlem tanımı...(Nicel Gözlem Nedir? Ne Demektir?)

Nitel Gözlem Anlamı

Nitel gözlemi tanımlamak gerekirse ; Nitel gözlem bilimsel bir gözlem biçimi olup Nedir sorusuna cevap aramaktadır.Nitel gözlem ölçü araçları kullanılmadan yapılan bir gözlem biçimidir.NEDİR sorusuna duygu organlarıyla cevap verilen gözlem biçimidir.İndikatörlerde kullanılır. Gözlem çalışmaları, gerçekleştiği ortama göre laboratuvar gözlemi ve doğal ortam gözlemi olarak iki gruba ayrılır.

Nitel Gözlem Nedir?

a. Nitel Gözlem: Duyu organları yardımı ile yapılır. Ölçmeye dayanmadığı için araç yardımına gerek yoktur. Örnek; renk, koku, sıcak, soğuk vb.

Nitel Gözlem Ne Demektir?

Nitel gözlem, sonucu kişiden kişiye farklılık gösterebilecek nitelikleri gözlemleme işidir. Mesela havanın sıcak olduğunu tespit etmek nitel gözlem sonucudur. Bizim gözlemlerimize göre sıcak dediğimiz hava bir başkası için daha soğuk olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(3) Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir