Satış Teknikleri Nelerdir? En Etkili Satış Teknikleri
RenkliNOT > Teknoloji > İş Teknolojileri > Satış Teknikleri Nelerdir?

Satış Teknikleri Nelerdir?

Satışın Anlam ve Önemi

Satış ve pazarlama iş dünyasının vazgeçilmez iki alanındır.Sadece iş dünyası ile kısıtlamak doğru olmaz.Satış ve pazarlama hayatın her alanında karşımıza çıkan hayatın bir parçası haline gelmiş bir oluşumdur.En basitinden karşınızdaki ile konuşurken bile ona düşüncelerinizi ve fikirlerinizi pazarlayarak satışını gerçekleştirmeye çalışırsınız.Bu anlamda satışın ve pazarlamanın hayatın her alanında olduğunu görmek mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

İşte satış  konusunda ilham verici teknikler…

Satış İçin Teknikler

Satış sanatı artık bir bilim dalı haline gelmiştir. İş dünyası içinde yer alan herkes satış sanatını öğrenmek zorundadır. Herkes işini geliştirmek ve kârını artırmak için bu sanatı öğrenmelidir. Satış sanatı çok ince bir sanattır. İyi satış yapmak için öncelikli kurallar şunlardır.

1. Satılacak malları tanımak.
2. Satın alacak insanları tanımak.
3. Müşteriye saygılı ve kibar davranmak. En önemlisi de onlarla güzel konuşmak.

Müşteriye ondan biri gibi davranmak, onun menfaatini düşündüğünü ima etmek.
İyi satıcı, müşteriyi malı almaya yönelten satıcıdır. Satıcı müşterisini önce güler güzle karşılamalı, yumuşak ve inandırıcı sözlerle onun güvenini kazanmalıdır. Satış işlemi ancak bunun sonucunda gerçekleşebilir.

Güzel konuşmaktan söz etmişken; abartmalar, gereksiz ayrıntılara yönelmeler ve palavralar satış sanatının içinde var olan öğeler değildir. Tam tersine, bunlar müşteriyi rahatsız eder, kuşkulandırır. Özellikle de yalan ve sahteciliğe asla bu sanatta yer olamaz. Bir satıcıya düşen görev gereğinden fazla sözler söylemek değil, müşteriye malın niteliklerine ilişkin bilgileri, samimi ve kısa olarak vermek ve sonra da karar vermesi için onu rahat bırakmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

İyi bir satıcı, daima beklenmedik bir şeyler yapan, yenilikler bulan, satış üzerinde etkili olacak özellikler düşünen bir sanatkârdır. Çünkü satış sanatı, insanın içinde var olan bütün enerji ve güçlerin kullanılması sayesinde sonuç alınan bir sanattır. Üstün becerilerin ve zeka güçlerinin kullanılmasını gerektirir.

Özetleyecek olursak;
1. Otomobil satmayınız: Gezintiler, manzaralar, kırlarda piknikler ve neşeli saatler satınız.
2. Ev satmayınız: Sıcak, huzurlu, neşeli ve mutlu bir yuva satınız. Kafa ve beden yorgunluklarını unutturacak rahat bir dinlence satınız.
3. Eşya satmayınız: İyi izlenim satınız. İdeal satınız, güzel ruh ve hayata sevgi, kendine güven satınız.
4. Ayakkabı satmayınız: Ayaklara rahatlık, müşteriye yürüme, gezip dolaşma hevesi ve isteği satınız.
5. Tatlı satmayınız: Ağız tadı ve lezzet satınız.
6. Kitap satmayınız: Bilimin yararını, zevkini satınız. Basılmış kâğıtlar değil, basılı kelimelerin gücünü ve olumlu etkisini satınız.

Kaynak: Emin Şirketler Grubu

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir