Cep Telefonlarını suyun Altında Çalıştıran Teknoloji

Bir çok insanın başına gelebilecek bir durum da cep telefonunun ıslanması yada suyun içine düşmesidir.Bilgisayar başnda yada bir şey içerken telefonunuzun üzerine dökülmesi yada yağmurda yürürken telefon ile konuşarak telefonun ıslanması çok olası bir olaydır.Ancak bu ve benzeri durumlarda artık korkmanıza gerek kalmayacak.Çünkü ıslanmalara karşı telefonları koruyan teknoloji CES 2012 fuarında tanıtıldı.

Bu yeni teknoloji sayesinde Android akılllı telefonunuz olsun, iPhone olsun yada herhangi bir cep telefonu olsun suya soksanız bile çalışacak.Utah merkezli bir şirketin geliştirdiği yeni bir yöntem sayesinde cep telefonunuz ıslansa bile çalışıyor ve hiçbir şekilde etkilenmiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

CES fuarında tanıtılan bu yeni sistem ile iPhone, iPad ve Samsung Galaxy S2 suyun içine bırakılıyor. Ancak suyun altında da cihazlar aynen çalışmaya devam ediyor. Elbette bu teknoloji suyun altında kullanıcıların telefonlarını kullanabilmesi için geliştirilmedi. Asıl amaç, banyoda veya yağmur altında suyun etkisine karşı kullanıcının cihazının korunabilmesi.

HzO isimli şirketin geliştirdiği WaterBlock teknolojisi için şirket, şimdiden cihaz üreticileriyle görüşmeler yapmaya başladı bile. Bu sistem için kullanılan materyalle ilgili bilgi vermeyen firma, sadece“son 50 yıldır var olan bir şey” şeklinde yorum yapmayı yeğledi.
Vakum boşluğunu kullanan ve tüm havayı işlem süresinde dışarı atan bu sistem, daha sonra cihaza sızan gazı pompalamaya başlıyor. Suya karşı koruma sağlayan bu gaz, işlemin sonunda tüm telefonun yüzeyini sarmış oluyor.