Windows Xp’de Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

PC Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturmak

Bilgisayarınızda işletim sistemi olarak Windows xp kullanıyorsanız burada resimli olarak sistemde geri yükleme anlatılmıştır.Umarız faydalı olur deyip anlatıma geçelim.Diyelimki son olarak kurduğunuz bir Yazılım yada internette gezerken bilgisayarınıza bulaşan bir virüs işletim sisteminizi tekrar açılamayacak şekilde zarar verdi.Bu durumda yapmanız gereken daha önce oluşturduğunuz sistem geri yükleme noktasına dönmek olur.Bu işlemin sağlayacağı fayda şu sisteminize zarar veren uygulamanın bir adım öncesine dönmüş olacaksınız ve bilgisayarınızı formatlamak durumunda kalmayacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınız bir virüs yüzünden kullanılma hale mi geldi? Önemli sistem dosyalarınız hasar mı gördü? Bilgisayarınız da sorun mu var? O zaman çözümünü görün…

Bilgisayarınızın bir saat gibi tıkır tıkır çalışmasını sağlayan etkenler aslında bozulmaya çok müsait. Donanımsal bir sorun yaşamazsanız bile yazılımsal hatalar ya da virüsler bile sisteminizi çalıştırmaz hale getirebilir.

Halk arasındaki genel çözüm olan yeni Windows kurmaktan dolayı çekinceniz varsa o zaman B planını deneme vaktiniz gelmiştir.

Sisteminizi tamamen silmeden önce onu ön son yedekleme noktasından geri alabilirsiniz. Windows genellikle otomatik olarak bir güvenlik noktası oluşturur.

Önceden Önlem Alın

Yeni bir program yüklediğiniz de ya da önemli bir işlem yaptığınızda oluşan bu noktaları sizde hazırlayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz güvenli noktalar sayesinde en az veri kaybıyla hazırlık durumlardan kurtulabilirsiniz.

Hepimizin büyük sorunu olan bazı windows hatalarından aslında kolay bir kaç yöntem ile kurtulmamız mümkün. Bu makalemizde Sistem geri yükleme noktası oluşturma ve sistem geri yükleme yapma konusunda bilgiler vereceğiz.

Sisteminizde sorun var ve bu sorunu bildiğiniz yöntemler dahilinde gideremediniz. Fakat format atarak büyük bir zaman dilimini de yok etmek istemiyorsunuz. Tam bu noktada windows sistem geri yükleme özelliği yardımımıza koşuyor.

Sistem geri yükleme noktası nedir sorusuna gelince; sistem geri yükleme noktası windowsumuzun sistem olarak kararlı çalıştığı bir zamanda sistemin yedeğini alma işlemidir. Bu sistem yedeği ne işimize yaracak sorusuna gelince; ilerde bir sorunla karşılaştığımızda sistemimizi sistem geri yükleme ile oluşturduğumuz yedek aracılığıyla sorunsuz çalıştığı haline geri döndürme şansımız mevcuttur. Fakat bu işlemi uygulamadan önce sistemin yedeğini aldığımız tarihten sonra yaptığımız işlemleri , buna ait dosya ve verileri ayrı bir flash disk yada harddisk aracılığıyla yedeklemeliyiz yada kayıt altında tutmalıyız. Çünkü sistemi geri yüklediğimizde yedek aldığımız tarihteki sistem konumuna güncel tarihimizde döneceğimiz için bu verileri sistemi kurtardığımızda göremeyiz. Zaten biz yedek almasak dahi normal şartlar altında windows ayın belli günlerinde bizim için sistem geri yükleme noktası oluşturur.

Şimdi bu işlem nasıl gerçekleştirilir onu anlatalım. Öncelikle Başlat/ Tüm programlar / Donatılar /Sistem Araçları/ ve Sistem Geri Yükleme sekmesine tıklıyoruz. Açılan pencereden “geri yükleme noktası oluştur” diyen sekmeyi işaretleyip günlük sistem geri yükleme noktamızı oluşturabiliyoruz.

Aynı şekilde windowsta bir sorunla karşılaştık ve sistemi geçmişte sorunsuz çalışan duruma geri getirmek için yine Başlat/ Tüm programlar / Donatılar /Sistem Araçları/ ve Sistem Geri Yükleme sekmesine tıklıyoruz. Açılan pencereden “Bilgisayarımı Önceki Bir Zamana Geri Yükle” sekmesini işaretliyoruz ve ileri tuşuna basıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Karşımıza takvim içeren bir pencere geliyor. Bu pencere üzerinde koyu renkli tarihler sistem geri yükleme noktalarıdır. Bunlar windowsun otomatik aldığı yada bizim manuel aldığımız geri yükleme noktalarıdır. Hangi tarihteki yedeği açmak istiyorsak ona tıklıyoruz ve ileri tuşuna basıyoruz.

Ardından gelen pencerelerdeki önergeleride kabul ederek sistemimizi sorunsuz haline geri getirmiş oluyoruz. Bu işlem sonucunda bilgisayarınız yeniden başlayacak ve açılışında sorunsuz geçmişteki hali güncel tarihten karşınıza gelecektir. Fakat bazen geri yükleme noktaları eksik yada sorunlu olabiliyor ve işlem gerçekleşmeyebiliyor. Böyle bir durumda farklı bir tarihi deneyerek sorunumuzu çözebiliriz.

Makalemiz burada son buluyor. Sorunsuz ve kusursuz windowslu günler dileriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir